Ing. Christian Žmolík - strana 28

Společnost s r. o. vlastněná dvěma společníky, každý má 50 %. Tito společníci jsou v dané s.r.o. zaměstnáni jako jednatelé s platem cca 30 000 Kč, který je zdaňován měsíčně klasicky. V květnu bylo rozhodnuto o rozdělení zisku každému společníkovi ve výši cca 100 000 Kč. Je tento podíl na zisku součástí mzdy (podlehá odvodům zdravotního a sociálního pojištění nebo se jedná o příjem společníka zdaňovaný pouze srážkovou daní 15 %? 
Vydáno: 27. 10. 2016
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, si pořídil automobil na operativní leasing. Nedostal splátkový kalendář. Na každou splátku mu společnost vystavuje každý měsíc fakturu. Jak se uplatňují výdaje při tomto operativním leasingu? Může si jako výdaj v plné výši uplatnit výdaje z těchto faktur? Dále se chci zeptat, zda si může uplatňovat i výdaje za opravy automobilu? Pokud by uplatňoval výdaje procentem z příjmů, mohl by si uplatňovat DPH z faktur za splátky operativního leasingu?
Vydáno: 24. 10. 2016
Společnost s. r. o. podala na bývalého zaměstnance trestní oznámení z důvodu krácení příjmů z fakturace. Zaměstnanec úmyslně prodával položky zboží za nižší ceny, čím vznikla společnosti ztráta cca 1 mil. Kč. Tyto zkrácené příjmy by byly předmětem daně roku 2015. Jak nyní postupovat, když společnost přišla na tuto skutečnost v září roku 2016, tedy již po podání přiznání právnických osob? Má se podat dodatečné přiznání za rok 2015 až skončí trestní stíhání, nebo se má vytvořit nějaká opravná položka? Nevím, jaký dopad to má na daň z příjmů PO a DPH. 
Vydáno: 19. 10. 2016
Česká s. r.o. vyplácí podíl na zisku mateřské německé GmbH. Výplata je osvobozena od srážkové daně, protože podíl GmbH je větší než 10 % a GmbH je vlastníkem podílu již více než 12 měsíců - toto vše je vidět z výpisu z obchodního rejstříku. Potřebujeme ještě něco jiného - nějaké potvrzení apod. - abychom mohli výplatu osvobodit ?
Vydáno: 19. 10. 2016
Podnikatel prodává pizzu a hamburgery z okénka a rozvozem - u provozovny nejsou žádné stolečky ani pultíky, tudíž není možnost si sníst jídlo u tohoto zařízení - zavedení registrační pokladny se v první vlně tohoto občerstvení zřejmě netýká. Ale je nutné nějak upravit živnostenský list? Předmět podnikání je Hostinská činnost, druh živnosti je ohlašovací řemeslná. Předmět podnikání je Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona; Skladování, balení zboží, manipulace s nákladem a technické činnosti v dopravě; Testování, měření, analýzy a kontroly; Poskytování technických služeb; Výroba, obchod a služby jinde nezařazené, Ohlašovací volná. Od kdy se na toto rychlé občerstvení vztahuje povinnost mít registrační pokladnu a od kdy na běžnou restauraci?
Vydáno: 05. 10. 2016
Společnost uzavřela finanční leasing na software za 600 000 Kč vč. DPH. Platí 60 rovnoměrných splátek, odkupní cena 1 000 Kč. Akontace ve smlouvě nebyla sjednána. Po prvních třech splátkách nastala situace, že společnost doplatila formou úhrady zálohy valnou většinu splátek, k úhradě zbylo pouze posledních deset splátek z 60. Jak s danou věcí naložit účetně a daňově? Má nehmotný majetek nějaké omezení z hlediska délky finančního leasingu, výše odkupní ceny? Je správný postup, že první splátky budou ponechány v nákladech a následně se bude uhrazená záloha časově rozpouštět? Prosím ještě o odpověď na variantu, kdy by v prvním roce splácení byl celý software doplacen – měly by se uhrazené splátky v daném roce přeúčtovat obezřetně na pořízení nehmotného majetku a zahrnout taktéž do pořizovací ceny?
Vydáno: 29. 09. 2016
Společnost pronajímá nebytové prostory. Může jednomu z nájemců poskytnout např. první měsíční nájemné zdarma nebo mu poskytnout nájemné zdarma např. jako kompenzaci za přestěhování se do jiných prostor v rámci budovy? Je nutné to mít písemně ošetřeno ve smlouvě nebo stačí pouze ústní dohoda? 
Vydáno: 29. 09. 2016
  • Článek
Jsem soukromý zemědělec, v obchodním majetku mám traktor. V roce 2015 jsem zakoupil několik přídavných zařízení za traktor - užínací lištu a talířovou bránu. Musím nákup těchto strojů zaúčtovat jako technické zhodnocení traktoru a zvýšit jeho cenu, nebo se může jednat o samostatné movité věci, které do 40 000 Kč lze zaúčtovat do daňových výdajů?
Vydáno: 27. 09. 2016
  • Článek
1. Kdy zahájit odepisování strojů, které byly nakoupeny naší s. r. o. dne 30.12.2015 na základě kupní smlouvy jako ojeté stroje pro zemědělskou činnost? My jsme se rozhodli stroje zařadit do HIM a začít odepisovat k 1.1.2016, je tento postup správný? 2. Dále jsme ještě nakoupili ojetý automobil, který byl pořízen dne 30.12.2015 a ten jsme zařadili do HIM a začali odepisovat k 31.12.2015. Automobil měl v té době registrační značku, k přepisu na naši společnost na dopravním inspektorátu došlo v průběhu ledna 2016. Je tento postup správný? 3. V případě, že bychom koupili v průběhu prosince 2015 nový automobil, který by neměl přiřazenou registrační značku, mohli bychom automobil již zařadit do HIM a zahájit odepisování k 31.12.2015 (i na základě převozní značky), nebo by se musel nejprve přihlásit, dostat přidělenou registrační značku a potom začít odepisovat?
Vydáno: 27. 09. 2016
Klienti fitcentra si některé nápoje berou sebou a konzumují je během cvičení, někteří klienti nápoje vypijí v prostorách recepce. Dne 15.07.2016 jste uvedli, že spouštění fází se neřídí  "hlavní činností" daňového subjektu, ale každou jednotlivou činností jím provozovanou. Nyní jsem se dočetla, že nastala novinka, že tržby z tzv. doplňkové činnosti lze začít evidovat až při vzniku povinnosti z hlavní činnosti - tedy konkrétně u provozu fitness centra až od 01.06.2018? Platilo by to samé u tržeb v lékařské ambulanci, kdy v rámci doplňkové činnosti se prodávají léky bez aplikace, vitamínové doplňky stravy a kosmetika?
Vydáno: 22. 09. 2016
Při řešení daňové uznatelnosti nákladů na prohlubování kvalifikace zaměstnanců se řeší, zdali nepeněžní plnění souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele. Co je to předmět činnosti zaměstnavatele? Předmět podnikání může být obrábění (viz zápis v OR), ale má-li taková firma např. své účetní oddělení, jejichž zaměstnanci se dále kvalifikují, mohou být vynaložená nepeněžní plnění za tyto zaměstnance na účetním oddělení daňově účinná, souvisejí-li, samozřejmě, s účetnictvím?
Vydáno: 21. 09. 2016
Naše společnost pořídila na finanční leasing nové vozidlo, jehož náklady splňují podmínky daňové uznatelnosti. Zůstanou tyto náklady a dále i náklady na údržbu a PHM tohoto vozidla daňově uznatelné, pokud by toto vozidlo výhradně užíval pouze člen dozorčí rady?
Vydáno: 21. 09. 2016
Jsme společnost s.r.o., plátci DPH. Máme pronajatu nemovitost (velký prostor), který jsme si upravili na jednotlivá pracoviště pomocí přenastavitelných montovaných příček. Některé jsou plné, jiné obsahují okno, jiné dveře… Tyto příčky jsou ukotveny do stropu a do země (a vzájemně k sobě dle potřeby), ale bylo nám řečeno, že jednou budeme opouštět tyto pronajaté prostory, tak si příčky vymontujeme. Je to něco na způsob krámků ve velkých nákupních centrech, které také přestavují a různě mění jejich velikost a dispozici pomocí podobných příček podle aktuální potřeby. Jak tyto příčky zaúčtovat a zařadit do majetku? Je to technické zhodnocení pronajaté nemovitosti nebo samostatný movitý majetek? Snahou je zařadit je jako samostatný (náš) majetek. Pokud je na to možné takto pohlížet, zařazujeme do odpisové skupiny 2 jako majetek jinde neuvedený?    
Vydáno: 14. 09. 2016
Do jaké fáze povinnosti EET bude spadat: 1. prodejna cukrárny, která je přizpůsobená na běžné posezení a podání kávy, čaje nebo nápojů, točené zmrzliny, možno i chlebíčků; 2. oprava motorových vozidel?
Vydáno: 08. 09. 2016
Jsme společnost s ručením omezeným, plátce DPH. Za rok 2015 jsme vystavili faktury firmě XY v hodnotě 46 000 Kč s DPH. Poslední vystavená faktura byla v září 2015. K 31. 12. 2015 hodnota neuhrazených pohledávek za firmou XY byla ve výši 12 000 Kč s DPH. V roce 2016 jednorázová úhrada 8 000 Kč. Nyní zbývají 4 000 Kč. Kdy a jakým způsobem je možné tuto pohledávku odepsat?
Vydáno: 06. 09. 2016
Jakým způsobem může s. r. o. poskytnout sponzorský dar fyzické osobě? Jedná se konkrétně o příspěvek ve výši cca 15 000 Kč na zdravotní pobyt invalidní osobě.
Vydáno: 01. 09. 2016
Obnova vodovodního řadu probíhá dvěma způsoby. Staré vedení ocel zůstává vždy v zemi, nelikviduje se a obnova probíha dvěma způsoby: 1) nové vedení z plastu se umístí do původního potrubí (staré teď slouží jako chránička), 2) nové vedení z plastu leží vedle starého. Jak řešit? Technické zhodnocení případu č. 1 a zařazení nového majetku u případu č. 2? U případu č. 2 se staré vedení vyřadí a jeho zůstatková cena se započítá ke vstupní ceně nového plastového vedení? Bylo chybné, jestliže vždy u obou zmíněných případů vyřadím část vodovodního řadu (v délce nového potrubí), zůstatkovou cenu takto vyřazeného řadu vždy přiřadím k novému vodovodnímu řadu, je to bez rozdílu, zda nový vodovodní řad leží vedle starého nebo uvnitř starého vedení?
Vydáno: 01. 09. 2016
Zaměstnavatel pronajme tělocvičnu na konkrétní období (2 hodiny v týdnu na rok). Tato tělocvična je k dispozici zaměstnancům dle vnitropodnikové směrnice. Tělocvičnu zaměstnanci můžou a nemusí využít. Zaměstnavatel tím sleduje větší soudržnost pracovního kolektivu. Konkrétně nesledujeme, kdo ji navštívil. Z pohledu zaměstnavatele jde o daňový výdaj? Je nutné zaměstnancům zdanit jako benefit v případě, že zaměstnavatel dá tento náklad do daňových nákladů?
Vydáno: 01. 09. 2016
Mám firmu, která vlastní dceřinou společnost (splňuje test více jak 12 měsíců), obě firmy - matka i dcera jsou rezidenti ČR. Tato dceřiná společnost je nyní v likvidaci a již bylo rozhodnuto o výplatě podílu na likvidačním zůstatku. Matka přeceňovala podíly v dceři ekvivalencí. Chtěla jsem se zeptat na zdanění tohoto podílu na likvidačním zůstatku a potvrzení či vyvrácení mého názoru. 1. Co se týče daní, tak osvobození nelze použít, neboť toto osvobození se nevztahuje na podíly na likvidačním zůstatku, vyplácené dceřinou společností, která je v likvidaci [§ 19 odst. 1 písm. zi) ZDP]. V tomto případě budou zdaněny u dceřiné společnosti 15% srážkovou daní (u zdroje) a matka je vyloučí ve svém přiznání jako již zdaněné na řádku 120? 2. Je potřeba vyloučit veškeré náklady vztahující se k těmto výnosům jako daňově neuznatelné na řádku 40 [§ 25 odst. 1 písm. i) ZDP]? Jedná se mi hlavně o nabývací cenu obchodního podílu při likvidaci společnosti. 3. Bude o této transakci účtováno následovně? Zrušení rozvahového ocenění podílu ekvivalencí - vše se objeví zpět na 061, účet 414 zanikne. Vyřazení podílu v původní pořizovací ceně MD 561/D 061. Výnos na likvidačním zůstatku MD 378/D 661.
Vydáno: 30. 08. 2016
Jak to bude s cestovními náhradami OSVČ, zda budou daňově uznatelné (jízda soukromým automobilem nebo autobusem), pokud má uvedené v ŽL své sídlo v jedné vesnici a provozovnu - prodejnu má v nedalekém městě. Zboží ji dodávají jak do prodejny, tak i do sídla - adresy, kde bydlí.
Vydáno: 25. 08. 2016