Karel Marek - strana 2

  • Článek
Nový druh závodu - rodinný závod prof. JUDr. Karel Marek CSc., VŠFS Praha, Ing. Eva Vincencová, Akademie Sting Brno Podle důvodové zprávy tato právní úprava sleduje po vzoru úpravy...
Vydáno: 30. 06. 2016
  • Článek
K živnostenskému podnikání prof. JUDr. Karel Marek, CSc. Živnostenské podnikání je jedním ze základních druhů podnikání. V období opětovného rozvoje podnikání ho určoval mezi základní druhy podnikání obchodní zákoník,...
Vydáno: 28. 04. 2016
  • Článek
V rámci smluvního vztahu je vždy rozhodující především vznik a ukončení tohoto vztahu. To platí pro všechny smluvní vztahy, ať jsou při koupi, zhotovení díla či například při smlouvách příkazních. V současné době již uplynul určitý čas od účinnosti (k 1.1.2014) občanského zákoníku . Právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z toho vzniklé, se přitom zásadně řídí i nadále dosavadními předpisy.1) Vztahy vzniklé od účinnosti občanského zákoníku pak zásadně podléhají jeho úpravě.
Vydáno: 25. 02. 2016
  • Článek
Rekodifikace Připravujeme ve spolupráci s časopisem Rekodifikace & praxe, nakladatelství Wolters Kluwer ČR. 1. Kdy vzniká a kdy zaniká členovi obchodní korporace neomezené ručení za její dluhy? JUDr. Tomáš...
Vydáno: 18. 02. 2016
  • Článek
Smlouvou o obchodním zastoupení se obchodní zástupce jako nezávislý podnikatel zavazuje dlouhodobě vyvíjet pro zastoupeného činnost směřující k uzavírání určitého druhu obchodů zastoupeným nebo k ujednání obchodů jménem zastoupeného a na jeho účet a zastoupený se zavazuje platit obchodnímu zástupci provizi. Smlouva o obchodním zastoupení vyžaduje písemnou formu.
Vydáno: 28. 01. 2016
  • Článek
Řada zemí, tak jako Česká republika, upravuje kategorie zakázek, které naše úprava nyní nazývá jako nadlimitní, podlimitní a zakázky malého rozsahu. Kategorie zakázek jsou členěny podle finančního objemu zakázek.
Vydáno: 30. 12. 2015
  • Článek
Na základě veřejných zakázek vznikají relativně stabilní obchodní vztahy se zajištěným financováním. Pro podnikatele, který zakázku získá, je minimalizováno riziko, že za jím poskytnuté plnění neobdrží dohodnutou úplatu“.1) Právě proto, aby při získávání těchto zakázek bylo postupováno transparentně a nediskriminačně byly vydány směrnice2) Evropského společenství (ES) a na ně navazující úprava tuzemská včetně úpravy dohledu.3) Téma je přitom aktuální nejen v zemích Evropské unie (EU), ale i v zemích, které členy nejsou.
Vydáno: 27. 10. 2015
  • Článek
1)V současné době se vede řada obchodněprávních sporů v těch případech, ve kterých tyto vztahy vznikly do 31.12.2013 a zároveň byly žalobní návrhy podány do tohoto uvedeného data. Tyto vztahy se řídí prameny a pravidly podle ustanovení § 1 odst. 2 obchodního zákoníku . Ukazuje se přitom, že mezi aktuálně posuzované otázky, které budou řešeny ještě poměrně dlouhou dobu, patří i promlčení. Proto se tomuto tématu dnes věnujeme a vycházíme z dříve publikovaných stanovisek.
Vydáno: 25. 06. 2015
  • Článek
1)Smlouvou o tiché společnosti se tichý společník zavazuje k vkladu, kterým se bude podílet po celou dobu trvání společnosti na podnikání podnikatele, a podnikatel se zavazuje platit tichému společníkovi podíl na zisku. Tichá společnost je právní vztah dvou účastníků, z nichž jeden, označovaný jako tichý společník, se podílí vkladem na podnikání podnikatele – druhého účastníka. Z účasti mu vzniká právo na podíl na zisku.
Vydáno: 30. 04. 2015
  • Článek
1)Zkušenosti ukazují, že jsou v podnikatelské praxi vnímána jako složitá ta ustanovení, která určují, čím se mají právní vztahy řídit a v jakém pořadí. Navazuji na své dřívější pojednání2) a pro přehled se pokusím o grafické vyjádření. Ustanovení § 3028 občanského zákoníku přitom určuje, že občanským zákoníkem se řídí vztahy od 1.1.2014. Není-li stanoveno jinak, řídí se jiné právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé, včetně práv a povinností z porušení smluv uzavřených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, dosavadními právními předpisy. To nebrání ujednání stran, že se tato jejich práva a povinnosti budou řídit tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti (viz ustanovení § 3028 odst. 3 ).
Vydáno: 26. 03. 2015
  • Článek
K licenčním smlouvám Karel Marek 1) Ustanovení § 3028 občanského zákoníku určuje, že se tímto zákonem řídí práva a povinnosti vzniklé ode dne nabytí účinnosti. Tento zákon č. 89/2012...
Vydáno: 05. 01. 2015
  • Článek
1)Kromě jiných smluv se ve výstavbě začasté realizuje smlouva o dílo. Ta je dnes upravena v občanském zákoníku . V jejím rámci je v ustanovení § 2623 a násl. speciální právní úprava pro stavby pod nadpisem Stavba jako předmět díla.
Vydáno: 23. 10. 2014
  • Článek
1) Jak známo, v České republice jsou od 1.1.2014 účinné dva významné zákony - nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb. ) a zákon o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb. ). Není-li stanoveno jinak, řídí se právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklá, včetně práv a povinností z porušení smluv uzavřených přede dnem účinnosti, dosavadními právními předpisy.
Vydáno: 23. 09. 2014
  • Článek
Z ekonomického hlediska lze úvěry rozdělovat na obchodní úvěry a finanční úvěry. Smlouva o zápůjčce se liší od smlouvy o úvěru v několika ohledech, které si blíže představíme.
Vydáno: 20. 08. 2014
  • Článek
1) Právní úprava finanční záruky je obsažena v § 2029 až 2039 nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. ; NOZ).
Vydáno: 19. 06. 2014
  • Článek
Pokračování článku z časopisu Daně a právo v praxi č. 6 se zabývá dalším vymezením pojmů souvisejících se smlouvou o dílo a novou právní úpravou související s rekodifikací soukromého práva novým občanským zákoníkem .
Vydáno: 19. 06. 2014
  • Článek
Smlouva o dílo je zřejmě druhým nejčastěji používaným smluvním typem (po smlouvě kupní), proto považujeme za vhodné věnovat se této smlouvě - nově upravené v novém občanském zákoníku . Základní ustanovení určuje, že smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje provést na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele dílo a objednatel se zavazuje dílo převzít a zaplatit cenu. Cena díla je ujednána dostatečně určitě, je-li dohodnut alespoň způsob jejího určení, anebo je-li určena alespoň odhadem. Mají-li strany vůli uzavřít smlouvu bez určení ceny díla, platí za ujednanou cena placená za totéž nebo srovnatelné dílo v době uzavření smlouvy a za obdobných smluvních podmínek.
Vydáno: 22. 05. 2014
  • Článek
Při hodnocení subjektů, zejména podnikatelských a při postupech hodnocení - měření jejich výkonnosti se hodnotí i skutečnosti týkající se jejich smluvní agendy. Mimo jiné i při získávání certifikací ISO i při hodnocení ze strany auditorů se hodnotí, zda subjekty mají prodej a koupi zboží včas zajištěnu uzavřenými smlouvami a zda úroveň smluvní dokumentace odpovídá právní úpravě, popř. technickým normám, tam kde tyto normy (ČSN a ES) mají závaznou (kogentní) povahu.
Vydáno: 23. 04. 2014
  • Článek
Koupě je v novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. ) upravena v ustanovení § 2076 až 2183 . Naše dnešní pojednání se věnuje § 2076 až 2157 . Zvláštním ustanovením o prodeji zboží v obchodě a zvláštním ustanovením o koupi závodu se pak můžeme věnovat při další příležitosti.
Vydáno: 20. 02. 2014
  • Článek
Úvěr je současně pojmem ekonomickým i právním. Úvěrové vztahy můžeme definovat jako vztahy vznikající při návratném poskytování peněžních prostředků mezi subjekty za dohodnutých podmínek.
Vydáno: 24. 10. 2013