Ing. Bc. Marcel Pitterling, Ph.D. - strana 6

Společnost s.r.o. zaměstnává ve státech EU zaměstnance na hlavní pracovní poměr, tito zaměstnanci nevytvářejí v těchto zemích ekonomickou činnost, zaměstnavatel tedy nemá v těchto zemích zřízené provozovny. Tito zaměstnanci plní funkci obchodních zástupců a a zajišťují české společnosti kontakty na firmy, které mají zájem o pořízení zboží. Na základě těchto kontaktů česká společnost prodává do těchto zemí zboží. Tito zaměstnanci mají home-office, pracují tedy výlučně ve své zemi. Zaměstnavatel využívá v předmětných zemích personalisty, kteří zpracovávají mzdu dle pravidel dané země a veškeré mzdové odvody a výkazy jsou odváděné výlučně v zemi zaměstnance. Zaměstnanci používají pro výkon práce automobil společnosti a PC vybavení. Otázka 1. Je správný náš názor, že neuskutečňují ekonomickou činnost ani majetek zde přemístěný není za účelem ekonomické činnosti, nevzniká tedy společnosti povinnost registrace v těchto zemích? Tito zaměstnanci nic neprodávají, všechno zboží jde z CZ či třístranným obchodem kde je CZ osoba prostřední osobou. 2. Jaké pravidla pro diety (dle zákonů naší země či státu jejich bydliště?) by měla naše společnost vyplácet těmto zaměstnancům v případě pro ně tuzemských cest (cest po jejich státě) a v případě zahraničních cest, například do místa sídla zaměstnavatele (ČR)? 
Vydáno: 07. 12. 2016
  • Článek
Daň z příjmů fyzických osob od 1. 1. 2017 Ing. Bc. Marcel Pitterling, Ph.D. S blížícím se koncem roku 2016 se vkrádá otázka, jaké změny v zákoně o daních...
Vydáno: 01. 12. 2016
  • Článek
Daň z příjmů fyzických osob v roce 2016 – druhé pokračování Ing. Bc. Marcel Pitterling, Ph.D. V návaznosti na příspěvky k publikovaným novelám zákona o daních z příjmů ke...
Vydáno: 01. 12. 2016
Zaměstnanec naší firmy v květnu 2016 udělal zkoušku podle § 14 vyhlášky ČÚBP č. 50/78 o odborné způsobilosti v elektrotechnice. Obdržel OSVĚDČENÍ, na kterém je informace, že praxe na el. zařízení je 27 let( z toho 17 let projektování). Osvědčení bylo vystaveno akciovou společností, která má k tomu uprávnění. Firmě jsme platili kolem 2000 Kč ( včetně DPH). Jedná se o § 15 odst. 8 ZDP, kdy zaměstnanec by uplatnil odpočitatelnou položku, ale musel by zaplatit 2000 Kč a ne firma, která ho na zkoušku vyslala? Můžete mi v praxi přiblížit - úhradu za další vzdělávání zaměstnanců, OSVČ a dalších?
Vydáno: 09. 11. 2016
Manželé vlastní několik nemovitých věcí, pronájem zdaňují podle § 9. Některé vlastní ve SJM a některé podílově 50:50. U pronajímaných nemovitostí ve SJM se daní vždy pouze u jednoho z manželů dle jejich volby, ale jak je to, když vlastní podílově 50:50 (zaneseno na katastru nemovitostí, každý vlastní 1/2). Slyšela jsem, že se u takto podílově rozdělených nemovitostí nemůžou rozhodnout, ale každý musí zdanit svůj podíl a pak můžou uplatnit buď skutečné, nebo paušální výdaje. Aby mohl příjmy zdaňovat jen jeden z nich, tak musí mít mezi sebou sepsanou smlouvu (notářsky ověřenou), kde uvedou, že danit bude právě ten jeden, ale pak na tyto příjmy nemůže uplatnit paušální výdaje, ale pouze skutečné. Je to pravda a jak to doopravdy u podílových vlastnictví funguje? Kdyby se rozhodli, že bude danit jeden vše, může na to, co je v JSM uplatnit paušální výdaje, a na podílové skutečné nebo musí být skutečné na všechny pronajímané nemovitosti?
Vydáno: 19. 10. 2016
Společnost s. r. o. má dva společníky, kteří se podílejí na základním kapitálu firmy 50/50 %. Společnost vznikla v roce 2014, provozuje více ekonomických činností, a za rok 2014 a 2015 vykazovala zisky, které si společníci nevyplatili, takže se evidují jako nerozdělené. K 31. 12. 2015 firma měla kladný vlastní kapitál. Obchodní majetek firmy je zanedbatelný. Od roku 2016 firma začala vyvíjet ještě další činnost, na kterou musela čerpat úvěr, a za část roku 2016 firma eviduje významnou ztrátu. Tím je aktuální vlastní kapitál firmy zhruba nulový. Jeden ze společníků se rozhodl ze společnosti odejít a zároveň se společníci rozhodli, že si rozdělí činnosti, takže odcházející společník bude dále na své jméno provozovat jednu z činností společnosti, a druhý "zůstávající" společník by měl převzít podíl na společnosti a bude provozovat ve stávající společnosti zbytek původní činnosti společnosti, a to včetně nové činnosti, která je momentálně ztrátová. Jak nejjednodušeji by se měli společníci navzájem vypořádat, jak stanovit jednotlivé podíly společníků?
Vydáno: 05. 10. 2016
  • Článek
Naše společnost se rozhodla, že umožní jednomu z našich zaměstnanců studium na vysoké škole, resp. náklady za studium proplatí. Půjde tedy o zvýšení kvalifikace. Jde o vysokou školu z Mladé Boleslavi - technický obor, přičemž zaměstnavatel i zaměstnanec působí právě v tomto oboru. Je pro uplatnění školného do daňových nákladů nutné, aby byla podepsána se zaměstnancem kvalifikační dohoda (sami na tom netrváme)? Dále máme následující dotaz. Škola smlouvu o studiu uzavřela přímo se zaměstnancem a sdělila nám, že smlouvu uzavírají vždy pouze přímo se studentem (je možné že jim to nařizuje nějaký předpis, o kterém nevíme. Fakturu škola za daný semestr již vystavila na zaměstnavatele se všemi náležitostmi. Bude to možné takto akceptovat za účelem uplatnění výdajů do daňových nákladů?
Vydáno: 20. 09. 2016
Naše společnost se rozhodla, že umožní jednomu z našich zaměstnanců studium na vysoké škole, resp. náklady za studium proplatí. Půjde tedy o zvýšení kvalifikace. Jde o vysokou školu z Mladé Boleslavi - technický obor, přičemž zaměstnavatel i zaměstnanec působí právě v tomto oboru. Je pro uplatnění školného do daňových nákladů nutné, aby byla podepsána se zaměstnancem kvalifikační dohoda (sami na tom netrváme)? Dále máme následující dotaz. Škola smlouvu o studiu uzavřela přímo se zaměstnancem a sdělila nám, že smlouvu uzavírají vždy pouze přímo se studentem (je možné že jim to nařizuje nějaký předpis, o kterém nevíme, ale nebyla s nimi řeč). Fakturu škola za daný semestr již vystavila na zaměstnavatele se všemi náležitostmi. Bude to možné takto akceptovat za účelem uplatnění výdajů do daňových nákladů?
Vydáno: 08. 09. 2016
Jakožto zaměstnanec společnosti V mám možnost nákupu akcií V (nejedná se přímo o nákup akcií, ale o podíly fondu CL). V případě nákupu akcií dostávám po třech letech prémiové akcie (např. 40 jich koupím a dalších 40 jich po 3 letech dostanu). Po třech letech kdy nabydu prémiové akcie, jelikož se jedná o zaměstnanecký benefit, tak nejenomže z nich zaplatí zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění, ale také já budu odvádět z těchto prémiových akcií na sociální a zdravotní (11%). Jak je budu zdaňovat v případě prodeje? Zajímá mě i to, zda se mi příjem z těchto prémiových akcií bude započítávat do mého ročního průměru příjmů (do mé bonity) pro případnou hypotéku apod. Pokud z toho odvádím sociální a zdravotní, tak by zřejmě mělo, je to tak?
Vydáno: 01. 07. 2016
Společník vykonává zároveň funkci jednatele. Ve smlouvě o výkonu funkce má napsáno, že nepobírá žádnou odměnu z titulu funkce, nicméně má nárok na podíly na zisku. Někde jsem se dočetla, že v tomto případě by mohla být výplata podílů finančním úřadem překlasifikována na odměnu vyplácenou dle § 6 s povinností odvádět sociální a zdravotní pojištění. Nenašla jsem ale nikde oporu v zákoně, že by se k situaci takto mohl finanční úřad postavit. 1) Pokud tomu tak skutečně je, na základě čeho by finanční úřad měl k této překlasifikaci právo? 2) Pokud by k tomuto měl finanční úřad právo, stačilo by tedy, že by si společník vyplácel např. 500 Kč měsíční odměnu a podíly na zisku by byly statisícové?
Vydáno: 06. 06. 2016
Tuzemská akciová společnost na základě smlouvy o úplatném převodu cenných papírů převádí akcie své tuzemské dceřiné společnosti na daňového maltského nerezidenta - FO. Nevzniká zde eventuálně z pohledu smlouvy dvojího zdanění povinnost srážkové daně? (Podmínky pro osvobození dle § 19 písm. ze) ZDP jsou splněny.)
Vydáno: 30. 05. 2016
  • Článek
Daň z příjmů fyzických osob v roce 2016 – pokračování Ing. Bc. Marcel Pitterling, Ph.D. V návaznosti na příspěvek k publikovaným novelám zákona o daních z příjmů ke zdanění...
Vydáno: 19. 05. 2016
Ve firmě byly od roku 2008 čtyři společníci, každý s podílem 25 %. V roce 2010 došlo k převodu obchodního podílu dvou z nich tak, že od ledna 2011 jsou společníci dva, každý s 50 % obchodního podílu. Jelikož se jedná o sourozence, kteří podnikají každý v jiném oboru, rozhodl se jeden z nich, že druhému prodá svůj obchodní podíl. Tím bude ve společnosti jediný společník se 100% podílem. 1) Bude podíl osvobozen od daně z příjmu? Předpokládám, že ano, protože ho oba sourozenci vlastní 5 let. 2) Je nutno, aby byl podíl ohodnocen soudním znalcem, nebo stačí písemná dohoda mezi sourozenci, když by byl převod podílu osvobozen? 3) Je nutno, aby si vyplatili podíl převodem z banky nebo je možná výplata hotově (nebude se jednat o malou částku)?
Vydáno: 06. 05. 2016
V roce 2008 jsem nakoupila akcie v hodnotě 10 000 USD a nyní je hodnota 12 500 USD. Po zdanění v Rakousku je konečná částka 11.655 USD a na účet jsem obdržela 11,580,98 USD. Jak postupovat a jak zadat do DPFO, prodej akcií je § 10 nebo ř. 38 Dílčí základ daně z kapitálového majetku. Jak to bude s daněmi v případě, že se nebude jednat o akcie, ale dluhopisy?
Vydáno: 04. 04. 2016
Poplatník je účastníkem smlouvy o hypotečním úvěru, kterým financuje koupi pozemku za účelem výstavby rodinného domu své dcery. Vlastníkem pozemku je dcera a ta bude také i vlastníkem rodinného domu. Může si poplatník uplatnit úroky z hypotečního úvěru, když není vlastníkem a bytovou potřebu bude užívat k trvalému bydlení dcera?
Vydáno: 21. 03. 2016
V roce 2005 jsem kopil první akcie akciové společnosti. Každý rok byly přikupovány další. Poslední akcie nakoupeny v roce 2014. Celkem jsem vlastnil více než 5 % celkové hodnoty. V roce 2015 prodány všechny akcie. Z kterého roku musím akcie při prodeji zdanit v § 8 daňového přiznání a v jaké ceně. Jak se částka ke zdanění bude počítat?
Vydáno: 03. 03. 2016
  • Článek
Vztahy České republiky a Lichtenštejnského knížectví v zákoně o daních z příjmů od 1.1.2016 Ing. Bc. Marcel Pitterling Ph.D. Zákonem č. 267/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992...
Vydáno: 18. 02. 2016
  • Článek
Daň z příjmů fyzických osob od 1.1.2016 Ing. Bc. Marcel Pitterling Ph.D. V návaznosti na příspěvek k připravovaným změnám zdanění příjmů fyzických osob, který byl publikován ve FDÚB č....
Vydáno: 18. 02. 2016
Daňové přiznání k DPH lze podat pouze elektronicky. Jak právnická, tak fyzická osoba. Jak je to s daní z příjmů a s daní z nemovitých věcí? Musí se též podávat elektronicky, nebo je stále možná i papírová podoba pro právnickou osobu a fyzickou osobu.
Vydáno: 29. 01. 2016
OSVČ uplatňuje výdajový paušál ve výši 60%, v roce 2015 pronajímala drobný majetek, který evidovala v podnikání a zároveň některý tento drobný majetek odprodala. Jakým způsoben zdaní přijaté příjmy z pronájmu a z prodeje tohoto drobného majetku?
Vydáno: 15. 01. 2016