Ing. Bc. Marcel Pitterling, Ph.D. - strana 8

Po 25 letech odcházím na čas z aktivního pracovního procesu (jako zaměstnanec). Vlastním ideální polovinu domu, v němž pronajímám byty. Můj čistý měsíční příjem z pronájmu činí průměrně 20 000 měsíčně, záleží na momentální obsazenosti bytů. Daňové prohlášení mám jako fyzická osoba s příjmem z pronájmu. Nebudu mít však další příjem ze zaměstnání, ani nemám zkušenosti s placením sociálního a zdravotního pojištění. Kam se mám přihlásit a jak se určí výše plateb pojištění? Mám v péči dva studující syny ve věku 18 a 21 let, jejich otec na ně platí celkem 5000 měsíčně. Mám nárok na to, si odečíst z daní nějaké prostředky na péči o syny, případně na svou obživu? V případě, že ano, jak se tato částka vypočítá?
Vydáno: 26. 01. 2012
  • Článek
Společnost s r. o. pořídila na začátku roku 2011 kancelářský nábytek (neuplatnila si odpočet DPH, protože tento majetek použila pro osvobozenou činnost bez nároku na odpočet). Nyní chce tento majetek vyřadit, protože mi tvrdí, že jej totálně zničila. A to i přesto, že se jednalo o kusové položky pod 40 000 Kč (celková hodnota všech položek je 100 000 Kč) a při pořízení majetku nebylo účtováno na účet 022, ale ihned do nákladů na účet 501. Nejsem si jistá, zda mohu tento majetek vyřadit z operativní evidence. Vím, že jej účetně mám již v nákladech, ale obávám se, že správce daně to vyhodnotí úplně jinak. Bohužel nevím, o jaký paragraf se mám opřít, abych tento návrh klientovi (s. r. o.) vyvrátila.
Vydáno: 25. 01. 2012
Jsem fyzická osoba, plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Před 10 lety jsme koupili rodinný dům, který jsme opravovali a jelikož byl dosti veliký, vybudovali jsme pokoje pro ubytování (takový malý penzion) a potom malou restauraci. Jelikož je v této době více jak polovina určena k podnikání, chceme nemovitost zahrnout do obchodního majetku. Podle správce daně z nemovitostí bychom měli nemovitost prý zařadit na katastru jako podnikatelský objekt a odpisovat 6 odpisové skupině. Já si však myslím, že je rozhodnutí na fyzické osobě a zařazení nemovitosti do obchodního majetku není předmětem zápisu v katastru nemovitostí, byla by odepisována v 5 odpisové skupině. Co je správné?
Vydáno: 11. 01. 2012
Manželé prodávají byt, který je ve společném jmění manželů déle jak pět let a současně v bytě trvale bydlí. Finanční prostředky z prodeje použijí na dostavbu nezkolaudovaného RD v průběhu roku. Bude příjem z prodeje bytu osvobozen od placení daně z prodeje?
Vydáno: 22. 12. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH (pronajímatel) instaluje do nemovitosti klienta elektrotechnické světelné zařízení do jeho výrobní haly. Ve smlouvě má být dohodnuto, že se toto zařízení bude nějakou dobu pronajímat (asi 3 roky) a poté zařízení klient odkoupí. a) z hlediska DPH bude v pořádku, že se bude odvádět DPH z pronájmu za jednotlivé měsíce a po třech letech se odvede DPH z kupní ceny? b) je nutná nějaká specifikace ve smlouvě, abychom mohli použít bod a)? c) Pronajímatel si může toto zařízení zařadit do majetku a odpisovat po dobu pronájmu? d) Jsou náklady spojené s pronájmem pro klienta daňovým nákladem? e) V případě, že by se dohodla akontace u uvedeného pronájmu - musí se časově rozlišovat u pronajímatele i u klienta?
Vydáno: 21. 12. 2011
Společnost s r. o. má pronajaté nebytové prostory, ve kterých má kanceláře, prodejnu a jeden větší prostor, ve kterém byla vybudována vzorkovna prodávaného zboží. Jedná se o panely se vzorky obkladů a několik koupelnových kójí s vybaveným sanitárním zařízením. Několikrát za rok bude docházet ke změnám v těchto prostorách (zbourání původních a vybudování nových kójí, výměně panelů se vzorky). Uvedené práce budou provádět subdodavateské firmy. Je možné uvedené práce účtovat přímo do nákladů jako služby, vystavené zboží evidovat na skladu vzorků anebo se musí uvedené zboží včetně služeb na stavební práce musí zaevidovat jako hmotný majetek a odepisovat-jaká odpisová skupina? A při každé provedené úpravě provádět TZ?
Vydáno: 10. 11. 2011
Poplatník s.r.o. pořídil na začátku roku 2011 kancelářský nábytek (neuplatnil si odpočet DPH, protože tento majetek použil pro osvobozenu činnost bez nároku na odpočet). Nyní chce tento majetek vyřadit, protože mi tvrdí, že jej totálně zničil. Přestože se jednalo o kusové položky pod 40 000 Kč (celková hodnota všech položek je 100 000 Kč) a při pořízení majetku nebylo účtováno na 022, ale ihned do nákladů na účet 501, nejsem si jistá, zda můžu tento majetek vyřadit z operativní evidence. Vím, že jej účetně mám již v nákladech, ale obávám se, že správce daně to vyhodnotí úplně jinak. Bohužel nevím, o jaký § se mám opřít, abych tento návrh klientovi vyvrátila. Děkuji za odpověď.
Vydáno: 10. 11. 2011
Jsou dva spolumajitelé nemovitosti, každý vlastní ideální 1/2. Jeden z vlastníků se rozhodne, že bude svou polovinu pronajímat. Musí mezi sebou přesně určit, které části nemovitosti spadají do příslušné poloviny aby se mohly zpracovat nájemní smlouvy? Příjem z pronájmu předpokládám bude pouze toho jednoho vlastníka. Může uplatňovat výdaje paušálem (30%)?
Vydáno: 10. 11. 2011
  • Článek
Zdanění příjmů fotbalových rozhodčích dotaz č. 442/11 Ing. Bc. Marcel Pitterling Jak zdanit příjmy fotbalových rozhodčích, kteří tuto činnost vykonávají na základě licence a registrace ČMFS. V živnostenském rejstříku...
Vydáno: 02. 11. 2011
Chtěli bychom začít poskytovat zaměstnancům nějaké výhody - např. poukazy na masáže, vitamíny, očkování proti klíšťové encefalitidě atp. Kdy jsou podobné výhody daňově uznatelné - příp. jaké podmínky musíme splnit. A jak je to na straně zaměstnance - kdy odvádí daně, pojištění. Můžete tuto problematiku podrobněji rozebrat, případně napsat vzor vnitropodnikového předpisu o podobných benefitech?
Vydáno: 21. 09. 2011
Jsem OSVČ, plátce DPH. V r. 2010 jsem použil paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč měsíčně. Daňové doklady na PHM jsem vedl během roku jako nedaňové výdaje v DE a uplatňoval jsem nárok na odpočet DPH z těchto dokladů. Teď jsem se dozvěděl, že jsem paušál použil neoprávněně, z důvodu uzavřené smlouvy o výpůjčce, protože jsem si vzal na koupi auta úvěr. Rozdíl mezi paušálem a skutečnými výdaji na PHM je malý. 1) Jak bude postupovat kontrola z FU? Paušální výdaje mi neuzná. Zohlední mi ale, daňově, skutečné výdaje na PHM, které mám vedeny v DE jako nedaňové? Nebo budu muset dodanit celých 60 000 Kč? Nebo bude nejlepší udělat dodatečné daň. přiznání? 2) Předpokládám, že i když se jedná o výpůjčku, tak si mohu z daň dokladů za PHM odečíst DPH. 3) Náhrada za spotřebované PHM se rozumí skutečně nakoupené PHM nebo výpočet průměrné spotřeby vynásobené průměrnou cenou PHM, která je stanovena vyhláškou na příslušný rok?
Vydáno: 18. 08. 2011
Dotaz se týká začátku odepisování nového osobního automobilu, který byl koupen a zaplacen (na základě kupní smlouvy) a převzat (na základě předávacího protokolu) dne 22. 12. 2010. Zápis do velkého TP proběhl dne 4. 1. 2011, do té doby měl automobil dočasné převozní značky. Nejsem si jistá, jestli můžu začít odepisovat již v roce 2010.
Vydáno: 02. 08. 2011
Daň z příjmů FO. Před 7 lety jsem odkoupil od Prahy 6 byt. Tento byt se však prodával pouze do spoluvlastnictví mého a mé babičky. V bytě jsem nebydlel, ale měl jsem hlášen trvalý pobyt. Babička, která v bytě dlouhodobě bydlela, odešla do domova důchodců a před 1/2 rokem na mě darem převedla druhou polovinu bytu. Nyní bych chtěl byt prodat. Jaký základ daně z přijmu FO mám použít? Cenu oné poloviny bytu, kterou vlastním teprve 1/2 roku, nebo cenu celého bytu? Mohu si případně do nákladů započítat i daň z převodu nemovitostí a část nebo celou kupní cenu bytu (obě poloviny jsem platil já a mohu to doložit).
Vydáno: 19. 07. 2011
Akciová společnost, která za rok 2010 dosáhla zisku 5 mil. Kč. Tento zisk byl na základě valné hromady rozdělen mezi akcionáře: 1. akcionář s prioritními akciemi (fyzická osoba v ČR) 2 mil. Kč, 2. akcionář (fyzická osoba občan Itálie) 1 mil. Kč, 3. akcionář (právnická osoba - německá firma) 1 mil.Kč, Jakým způsobem budou podíly na zisku zdaněny?
Vydáno: 12. 07. 2011
  • Článek
Předčasné ukončení zemědělské činnosti Dotaz č. 714/11 Ing. Bc. Marcel Pitterling Soukromý zemědělec, fyzická osoba, která vede účetnictví, požádala o dotační titul předčasné ukončení zemědělské činnosti. Po splnění všech...
Vydáno: 30. 06. 2011
Můj klient uplatňuje výdaje „paušálem“ dle § 7 odst. 7) ZDP. K 30.6. ukončí podnikání. Faktury za poskytované služby vystavuje po skončení měsíce, protože jeho služby jsou téměř denní a je tato fakturace takto domluvená. Po skončení měsíce června, tj. v červenci vystaví za červen faktury. Na tuto problematiku jsou opačné názory. Dle odpovědi na dotaz č. 28 na str. 69 FDUB IV/09 toto nejsou pohledávky o které by se zvyšoval základ daně (ZD) z příjmu. Je to opravdu tak? Mohu se na tuto odpověď z bulletinu spolehnout a ZD o takto vystavené faktury podnikateli zvyšovat nebudu, protože to k 30.6. nejsou pohledávky? Dle Vašeho ID dotazu 918/10 si snad dokonce mohu vybrat? Kdo je kompetentní v ČR rozhodnout, zda jde či nejde o pohledávku o kterou se zvýší ZD při ukončení činnosti? Může FÚ rozhodnout o tom, že jde o pohledávky, o které byl podnikatel povinen zvýšit ZD, neboť dle jejich názoru jsou to pohledávky vzniklé v měsíci červnu a měl se o ně ZD zvýšit? Na co poukázat? Jak se bránit?
Vydáno: 29. 06. 2011
Započítává se do příjmu manželky (jedná se nám o možnost uplatnit odpočet na manželku) také příspěvek na zřízení společenský účelného pracovního místa poskytnutý Úřadem práce.
Vydáno: 29. 06. 2011
Soukromý zemědělec, fyzická osoba, která vede účetnictví požádala o dotační titul předčasné ukončení zemědělské činnosti. Po splnění všech předepsaných podmínek jí byl dotační titul přiznán v březnu 2010 se zpětnou platností od 1. 10. 2009 a peníze za tyto tři měsíce obdržel v dubnu 2010. Peníze za rok 2010 mu byly zaslány na účet až v lednu 2011, rozhodnutí o přiznání dotace obdržel v prosinci 2010. Jednou z podmínek přiznání dotace je zrušení oprávnění k provozování zemědělské činnosti a vyřazení z evidence LPIS. Protože podnikatel má další živnostenská oprávnění nedošlo k jeho úplnému zrušení. Jak z pohledu zákona budou tyto peníze daněny? (§ 10 ?) Jak budou – nebudou mít vliv na zdravotní a sociální pojištění? Budou obdržené peníze v lednu 2011 za rok 2010 v případě zdanění, příjmem na zdanění kterého roku?
Vydáno: 08. 06. 2011
Syn v dome táty má truhlářskou dílnu. Musí mu platit nájemné, aby neměl s FU problém, když dílnu tam má hlášenou na živnost. úřadě? Táta nechce nic. Co má dělat, aby to bylo správně?
Vydáno: 03. 06. 2011
Manželé vlastní několik nemovitostí, vše vlastní ve společném jmění manželů,tyto nemovitosti jsou všechny pronajímány jako nebytové prostory, které doposud danil daní z příjmů FO pouze jeden z manželů a to pán, který je zároveň plátce DPH. Nyní se rozhodli, že nemovitosti, které nejsou v obchodním majetku pána bude danit daní z příjmů paní podle § 9 DPFO a nebude plátce DPH.Oba jsou již ve starobním důchodu. Musí se paní zaregistrovat na FÚ jako plátce DPFO?
Vydáno: 03. 06. 2011