Ing. Zdeňka Hušáková - strana 8

  • Článek
Posláním občanského sdružení (neplátce DPH) je rozvoj a podpora sportovních, společenských a kulturních aktivit rodičů, dětí a mládeže v oblasti rekreačních a závodních sportů dětí a mládeže, cvičení dětí a rodičů a výchovně vzdělávacích a volnočasových činností dědí, mládeže a i celých rodin, dále zájmové činnosti pro všechny věkové kategorie, včetně vytváření podmínek pro trávení volného času dětí a mládeže (organizovaně i neorganizovaně). Toto sdružení poskytuje za úplatu následující služby: kurz plavání kojenců, batolat a dětí; cvičení kojenců, batolat a dětí; cvičení pro dospělé; hlídání dětí; masáže kojenců, batolat a dětí; kurzy tvoření pro děti; kurzy angličtiny pro děti; herna pro děti (zpoplatněný vstup do hrací místnosti). Jaké činnosti bude možné podřadit pod § 57 odst. 1 písm. g) ZDPH , nebo § 61 písm. d) ZDPH tzn., jaké bude možné osvobodit od DPH? V případě, že bude nutné některé služby zdanit prosím také o informaci týkající se sazby daně.
Vydáno: 29. 10. 2014
Český plátce dodává zboží do 3. země (Zlín - Japonsko). Sjednání přepravy zadá dopravci A. Dopravce A část přepravy Zlín - Praha zadá dopravci B. Dopravce B má k dispozici objednávku přepravy - smluvní cena přepravy + DPH, vývozní doprovodný doklad (vývozce firma ze Zlína, příjemce z 3. země, razítko celní úřad Zlín + informaci výstupní celní úřad Letiště Praha, vývozní doklad obsahuje MRN číslo). Dopravce B fakturuje přepravu Zlín - Praha s DPH nebo jako osvobozené plnění dle § 69?
Vydáno: 23. 10. 2014
Jsme právnická osoba, plátci DPH. Začali jsme dovážet zboží z Ukrajiny. Sazba daně za toto zboží je 15 %. Zboží dováží ukrajinský dovozce (ne prodejce zboží), kterému tento dovoz platíme. Při stanovení základu daně se do základu daně za zboží zahrnuje i přeprava, která je s 21 %. Nevíme, jak stanovit sazbu DPH při reverse charge v daň přiznání k DPH.
Vydáno: 23. 10. 2014
Naše obchodní společnost provozuje zasílatelství. Zajistili jsme zákazníkovi přepravu zásilky z ČR do USA. Samotná přeprava je osvobozena dle § 69 odst. 1 zákona o DPH. Zákazník měl požadavek, aby zásilka byla do USA pojištěná. Pojištění zásilky jsme sjednali s pojišťovnou za zákazníka. Zákazník požaduje, aby byla cena za pojištění vyčíslena na faktuře. Máme vystavit zákazníkovi zvlášť fakturu na pojištění (které bude přeúčtováno) dle § 55 zákona o dani z přidané hodnoty jako osvobozené plnění? Nebo můžeme vystavit pouze jednu fakturu na celkový "cenový balíček" (přepravné včetně všech služeb), kde bude ale v rozpisu položek uvedena i cena za pojištění? A jak postupovat, kdybychom pojištění "přeúčtovali" s nějakou minimální marží?
Vydáno: 14. 10. 2014
Posláním občanského sdružení (neplátce DPH) je rozvoj a podpora sportovních, společenských a kulturních aktivit rodičů, dětí a mládeže v oblasti rekreačních a závodních sportů dětí a mládeže, cvičení dětí a rodičů a výchovně vzdělávacích a volnočasových činností dědí, mládeže a i celých rodin, dále zájmové činnosti pro všechny věkové kategorie, včetně vytváření podmínek pro trávení volného času dětí a mládeže (organizovaně i neorganizovaně). Toto sdružení poskytuje za úplatu následující služby: - Kurz plavání kojenců, batolat a dětí - Cvičení kojenců, batolat a dětí - Cvičení pro dospělé - Hlídání dětí - Masáže kojenců, batolat a dětí - Kurzy tvoření pro děti - Kurzy angličtiny pro děti - Herna pro děti (zpoplatněný vstup do hrací místnosti). Dotaz: Jaké činnosti bude možné podřadit pod § 57 odst. 1 písm. g) zákona o DPH, nebo § 61 písm. d) zákona o DPH, tzn. jaké bude možné osvobodit od DPH? V případě, že bude nutné některé služby zdanit prosím také o informaci týkající se sazby daně.
Vydáno: 14. 10. 2014
Pro upřesnění k platbám za pronájem - je sepsána pouze nájemní smlouva, kde je uvedena povinnost nájemce hradit nájemné vždy do posledního dne předcházejícího měsíce - tzn. např. za 2014/05 je splatnost k 30. 4. 2014. Nevystavují se faktury ani není sepsán platební kalendář. Je uzavřena pouze nájemní smlouva a to buď na 12 po sobě jdoucích měsíců, nebo na dobu neurčitou. Ohledně vykazování do přiznání k DPH jsem vycházela z § 21 odst. 10, kde je umožněno vykazování nejpozději poslední den kalendářního roku. Je možné využít toto ustanovení, když je sepsána nájemní smlouva, kde je uvedena splatnost nájemného viz výše (tzn. měsíčně předem) - tzn. vykázat vše až k 31. 12. do posledního podávaného přiznání k DPH za daný kalendářní rok? Nebo je třeba brát v úvahu to, kdy byla platba připsána na účet případně příjem zahrnout za každý měsíc / čtvrtletí podle toho, jak má povinnost plátce podávat přiznání k DPH?
Vydáno: 03. 10. 2014
Právnická osoba (s. r. o.) je plátcem DPH a poskytuje služby v oblasti jazykového vzdělání (jazyková škola), překladů apod. Tato jazyková škola byla uvedena v příloze č. 1 vyhlášky č. 322/2005 Sb. (účinnost pozbyla 1. 9. 2012). 1)      Budou všechny jazykové kurzy poskytované touto jazykovou školou osvobozené od daně podle § 57 odst. 1 písm. f) ZDPH, např. i individuální výuka jazyků, výuka jazyků pro firmy (resp. pro jejich zaměstnance) apod.? 2)      V případě, že bude uplatněna DPH např. na jazykové firemní kurzy, bude se jednat o daň v rozporu se zákonem a příjemce plnění tak nebude mít nárok na odpočet daně? Jazyková škola má krátící koeficient (§ 76 ZDPH), v případě uplatnění DPH na výstupu u těchto kurzů by byla výše koeficientu významně ovlivněna.
Vydáno: 03. 10. 2014
Příspěvková organizace, střední škola (SŠ) má svěřenou od zřizovatele do správy budovu, kde je internát mládeže. SŠ zde provádí ekonomickou činnost nejen osvobozenou dle § 57 zákona č. 235/2004 Sb. - ubytování studentů, ale i zdanitelnou. Od svého zřizovatele dostala pokyn, že jedno patro internátu musí vyčlenit základní škole. Uzavřela se ZŠ „Smlouvu o užívání nemovitosti“ na dobu neurčitou, ve které se (text smlouvy): „uživatel zavazuje za užívání nebytových prostor hradit poskytovateli provozní náklad,“, dle předem stanovených různých klíčů (na žáka, dle plochy, odpočtem, …). Za „holý“ nájem jako takový ZŠ nic neplatí. Pokud bude probíhat oprava společných prostor (střecha, zateplení budovy) použije SŠ pro nájemní vztah SŠ a ZŠ poměrový koeficient dle § 75 zákona č. 235/2004 Sb., nebo na opravu celé střechy pouze krátící koeficient dle § 76 ZDPH? Pokud je žákům poskytováno bezplatné ubytování nebo bezplatná výuka (za podmínek daných § 57 ZDPH), lze takovéto ubytování či vzdělávání pro účely použití krátících koeficientů či použití režimu přenesení daňové povinnosti považovat za ekonomickou činnost nebo se právnická osoba, byť plátce DPH v těchto případech považuje za osobu nepovinnou k dani dle § 5 odst. 3 ZDPH?
Vydáno: 24. 09. 2014
Manželé (z nichž jeden je plátce DPH a vede "podvojné" účetnictví a druhý je důchodce nepodnikatel) vlastní činžovní dům. 1/2 mají ve společném jmění manželů a dále pak každý vlastní 1/4 domu. Příjmy z pronájmu jsou daněny daní z příjmů dle § 9 u plátce DPH. Podnikatelskou činnost, která se vůbec netýká pronájmu, vede podnikatel v podvojném účetnictví odděleně od příjmů z pronájmu. Musí plátce DPH vykazovat 1x za rok příjmy z pronájmu ve svém daňovém přiznání k DPH? Pokud je stanovena měsíční platba nájmu vždy předem (tzn. za květen je splatnost k 30. 4.), ale nájem je v nájemní smlouvě uzavřen vždy na 12 měsíců případně na neurčito - může být nájem vykázán 1x za rok?
Vydáno: 24. 09. 2014
1) Plátce DPH vedoucí podvojné účetnictví nakoupil v Německu v maloobchodě režijní materiál za 7.98 EUR částka je včetně německé DPH (1,27 EUR). Doklad na částku bez DPH nám už německý prodejce neopraví. Jak nyní postupovat ohledně DPH. Je třeba provést samovyměření, pokud ano, tak z částky bez DPH nebo z částky včetně DPH? 2) Naši zaměstnanci, řidiči nákladních automobilů, pravidelně tankují pohonné hmoty na čerpacích státnicích v zemích EU. K proplacení vždy přinesou také účtenky včetně DPH. Je správně, že tyto účtenky dáváme mimo přiznání DPH?
Vydáno: 16. 09. 2014
Vlastníme budovu v obci, kterou pronajímáme nájemci, plátci DPH s DPH. Aby vůbec v obci nějaký ochod byl, obec přispívá pár tisíci na nájem, peníze jdou rovnou nám, pronajímateli, plátci DPH. Jak na tento příspěvek z pohledu DPH?
Vydáno: 16. 09. 2014
Firma s. r. o. – zdaňovací období – hospodářský rok 10/2013–9/2014. Vyřazení pronajímaného majetku (kancelářské prostory), kde bylo provedeno technické zhodnocení (výměna oken, zateplení, atd.). Odpisy vypočteny do 10/2017, ukončení nájmu 1/2014. Kdy provést úpravu odpočtu v daňovém přiznání DPH? Poslední zdaňovací období hospodářského roku (9/2014) nebo poslední zdaňovací období kalendářního roku (12/2014)?
Vydáno: 16. 09. 2014
Jsme stavební firma, která na svém pozemku postavila rodinný dům pro sociální bydlení. Pozemek je geom. plánem rozdělen na zastavěný pozemek a zbytek pozemku. Prodej RD + zastavěný pozemek bude podléhat snížené sazbě. Přes zbytek pozemku vedou inženýrské sítě, takže není splněna podmínka pro osvobození od DPH. Jaké sazbě bude zbytek pozemku podléhat - základní sazbě nebo snížené (jako příslušenství domu)?
Vydáno: 10. 09. 2014
Čs. FO, plátce DPH (vede daňovou evidenci) chce vyřadit ze svého obchodního majetku do osobní spotřeby následující věci (zůstává dál plátcem DPH): 1)      drobný majetek - stolky, židle - vše do pořizovací ceny 1 000 Kč/ks, odpočet DPH uplatněn před 6 lety, 2)      drobný majetek - stolní lampu, mobil - pořiz.cena do 1 500/ks, odpočet DPH uplatněn před 2 lety, 3)      automobil, zcela odepsán (DzPř), odpočet DPH uplatněn před 7 lety, 4)      automobil, částečně odepsán (DzPř), odpočet DPH uplatněn před 2 lety. Veškerý majetek byl používán pouze pro podnikání a odpočet byl uplatněn vždy hned při pořízení. Domníváme se, že z drobného majetku se musí odvést DPH z obvyklé ceny, za jakou by se to dnes dalo prodat a to bez ohledu na dobu použití (§ 13odst. 5), tedy ze skupiny 1 i 2. Dále si myslíme, že u dlouhod. hmotného majetku je to jinak - upravuje se odpočet pouze do 5 let od pořízení, tedy pouze u novějšího auta (§ 78d), kde se bude vracet odpočet za nevyužité 3 roky. Prosíme o vaše vyjádření, protože tento problém se týká mnoha podnikatelů - FO, plátců DPH.
Vydáno: 10. 09. 2014
  • Článek
Jsme střední škola, plátce DPH, máme učiliště, kde prodáváme výrobky v rámci produktivní práce žáků, tedy osvobozené od DPH. Někdy posíláme na dobírku. Fakturujeme poštovné, které podléhá DPH. Tedy výrobky jsou od DPH osvobozené a k tomu poštovné s 21% DPH? Je to správně?
Vydáno: 03. 09. 2014
Organizační složka se sídlem v ČR chce prodat ze svého majetku drobný majetek (televizor) organizační složce se sídlem v SR (obě organizační složky jsou plátci DPH ve svých zemích, zřizovatelem obou je právnická osoba se sídlem v jiném státě EU). Drobný majetek byl zařazen do evidence včetně DPH (slouží k poskytování služeb osvobozených od DPH). Dle vnitřní směrnice měl být účetně odepisován pět let. Prodej proběhne po třech letech odepisování za zůstatkovou cenu. Jak správně realizovat prodej z pohledu DPH?
Vydáno: 22. 08. 2014
Obč. sdružení sdružuje členy za účelem údržby a správy společných pozemků (satelitní městečko). Od členů, ale i nečlenů (kteří spoluvlastní pozemky, ale nechtějí být členy) vybírá poplatky na údržbu, z nich zajišťuje práce na údržbě, kultivaci, a ostraze těchto pozemků. Po skončení roku vše vyúčtuje, přeplatky vrátí, nedoplatky vybírá. Z tohoto pohledu tedy nevytváří zisk. Současně vybírá jakousi rezervu na budoucí výdaje, které ale nejsou zatím určeny. 1)      Příspěvky jsou předmětem DPH a současně z přijatých služeb údržby a ostrahy je nárok na odpočet? FÚ zastává názor, že je to ekonomická činnost a tedy ano. 2)      Rezervu můžeme brát jako dlouhodobé zálohy, které ale nejsou zálohou na poskytnuté plnění, a tedy nejsou předmětem DPH, dokud nedojde k jejich určení konkrétnímu účelu? 3)      Developer prodal OS zbytek svého podílu na pozemcích, a současně mu poskytl kompenzaci ve výši odpovídající jeho příspěvkům (na údržbu atd.), které by jinak býval platil dalších x měsíců. To je součástí kupní smlouvy, mimo ujednání o převodu podílu jako jakési „vedlejší ujednání“. Tato kompenzace je nebo není předmětem DPH? (Developer již nebude příjemcem služeb, protože podíl prodal.) 3a) Pokud nebude předmětem DPH, bude to mít nějaký vliv na nárok na odpočet z přijatých plnění?
Vydáno: 21. 08. 2014
Pokud plátce zapůjčí někomu volné finanční prostředky, zda podléhá DPH: 1)      úrok, 2)      poplatek z půjčení peněz. Podle kterého paragrafu postupovat?
Vydáno: 07. 08. 2014
Plátce s. r. o. nakupuje služby od dodavatele, FO plátce. S. r. o. obdržela exekuční příkaz na svého dodavatele FO plátce. Veškeré závazky za tímto dodavatelem s. r. o. zadržela a čeká na výplatu exekutorovi, kterému bude zasílat 2/5 z hodnoty závazků. Bude tuto hodnotu s. r. o. počítat z ceny bez DPH nebo z ceny s DPH? Příklad: Faktura od dodavatele FO plátce zní na 10 000 základ daně + 2 100 DPH. Bude tedy s. r. o. počítat 2/5 z 10 000, tj. 4 000, nebo z 12 100, tj. 4 840? Exekutor nám tvrdí, že budeme hradit z ceny včetně DPH - je toto pravda?
Vydáno: 05. 08. 2014
Česká firma nakupuje zboží z Číny a zboží přechází do volného oběhu v NL. Česká firma vše zajišťuje z ČR, faktura je vystavena na českou firmu s holandským DIČ. Zboží je z NL českou firmou dodáváno odběratelům- podnikatelům z ČR a jiných zemí EU s tím, že na faktuře je uvedeno sídlo firmy v ČR a holandské DIČ. Před distribucí odběratelům zboží projde kontrolou a vadné zboží je vytříděno. Nebylo by ekonomické odesílat vadné zboží zpět do Číny, proto má firma s Čínou domluveno, že do Číny zašle reklamační protokol, Čína vystaví na vadné zboží dobropis a peníze vrátí. V NL je vadné zboží zlikvidováno na základě likvidačního protokolu. 1)      Postupuje takto firma správně? 2)      Vzniká nějaký problém z hlediska DPH či daně z příjmu v souvislosti s tím, že vadné zboží není odesláno zpět do Číny a je na území NL zlikvidováno? 3)      Souhrnné hlášení při prodeji z NL do ČR či jiné země EU podává firma holandskému FÚ a samovyměření DPH při koupi zboží z Číny provádí také v holandském přiznání?
Vydáno: 24. 07. 2014