Ing. Ivana Pilařová - strana 76

Máme neuhrazenou pohledávku z roku 2010. Vystavená faktura byla ve výši 36 300 Kč, splatnost byla 28. 10. 2010. Odběratel uhradil 20 000 Kč a v současné době už na naše upomínky nereaguje. Co je možné udělat se zbývající částkou 16 300 Kč, pokud dlužník částku do konce roku neuhradí? Je to možné daňově odepsat? Prosím i o zaúčtování.
Vydáno: 29. 11. 2011
Lze kompenzovat daňové pohledávky a závazky při využití obecné možnosti kompenzace pohledávek a závazků za jednou právnickou osobou (tedy i státem, respektive správcem daně) zakotvenou v § 58 odst. 2 VPPÚ ?
Vydáno: 29. 11. 2011
  • Článek
Vypořádací podíl společníka v. o. s. JUDr. Vlasta Víghová Ing. Ivana Pilařová Společník veřejné obchodní společnosti (podíl 25 % na společnosti) se rozhodl ukončit účast ve společnosti. Jak postupovat...
  • Článek
V čísle 10/2011 časopisu jsme se zabývali opravnými položkami a hned v úvodu článku jsme konstatovali, že k tvorbě opravných položek mají účetní jednotky obvykle protichůdný vztah. To plně platí i pro rezervy. Účetní rezervy jsou obvykle odmítány jako zbytečné, pracné, účetním jednotkám snižují účetní výsledek hospodaření a k dovršení všech negativ ještě nejsou daňově uznatelné. Naopak zákonné rezervy jsou vítaným nástrojem ke snížení základu daně a snížení výsledku hospodaření. V následujících řádcích si vysvětlíme funkci účetních a zákonných rezerv a základní pravidla pro zacházení s nimi.
Vydáno: 22. 11. 2011
Zaměstnanec havaroval firemním vozidlem. Viník nehody je on. Na základě této skutečnosti byla doručena firmě obsílka - Oznámení o postoupení pohledávky poškozeného, firmě Nehodová služba s. r. o. Ta od nás požaduje zaplacení nájmu náhradního vozu a parkovné (vůz po nehodě byl na odpis). Jak zaúčtovat tuto operaci? Jak se projeví nákladově? (Uznaný nebo neuznaný náklad?) Je povinností dát k úhradě zaměstnanci?
Vydáno: 10. 11. 2011
  • Článek
Účetní závěrka a inventarizace roku 2011 – I. část Ing. Ivana Pilařová 1. Úvod Roční účetní závěrka je obecně vnímána jako každoročně se opakujícím souhrn prací, který završuje celoroční...
Vydáno: 08. 11. 2011
Může účetní účtovat sklady metodou A i metodou B dle § 9 odst. 7 vyhlášky 500/2002 Sb. Účetní jednotka má několik skladů a u některých by chtěla účtovat metodou A a u ostatních B. Vím, že ocenění při výdeji lze zvolit v jedné účetní jednotce odlišné (tedy průměr i FIFO). Vyhláška § 49 odst. 3 v tomto případě jen požaduje, aby v rámci jednoho analytického účtu byl používán stejný způsob oceňování. Nejsem si jistá, zda lze obdobně postupovat i při způsobou účtování A a B. Pokud tak nelze postupovat, může účetní jednotka, která nyní účtuje metodou B následující účetní období přejít na metodu účtování A? Co vše sebou nese tato změna?
Vydáno: 01. 11. 2011
Existuje ještě refundace? Lze refundovat jinému subjektu plat našeho zaměstnance? Např. uzavřeme dohodu se zaměstnancem a jeho výdělek refundujeme jinému subjektu. Účtujeme -521. Lze to takto. Slyšeli jsme, že je to zrušené.
Vydáno: 01. 11. 2011
  • Článek
S krátícími se dny se nezadržitelně přibližuje doba účetních závěrek a daňových přiznání k dani z příjmů, k silniční dani, k dani z nemovitostí, zúčtování daní ze závislé činnosti a srážkové daně. Ano, je toho hodně, ale zase ne více než v minulých letech. Podle hesla „štěstí přeje připraveným“ se pojďme v předstihu zamyslet nad tématem daňové a nedaňové náklady a výnosy. O jejich výši a existenci rozhodují účetní předpisy, jejich zahrnutí do základu daně však řídí zákon o daních z příjmů. Svoji pozornost pak musíme zaměřit na obojí – na správnost účetnictví a dále na odchylky, kdy zákon o daních z příjmů zahrnuje do základu daně náklady a výnosy na základě jiných pravidel než účetnictví. Kde hledat potencionální účetní chyby, které způsobí nejen zkreslení účetního výsledku hospodaření, ale i základu daně? Jak upravit základ daně o náklady a výnosy, které mají odlišné daňové určení, než je tomu v účetnictví? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu.
Vydáno: 19. 10. 2011
  • Článek
Daňové a účetní chyby a jejich opravy v podmínkách roku 2011 Ing. Ivana Pilařová 1. Úvod „Chybovat je lidské“ je jednou ze známých okřídlených frází. Minimálně v účetnictví a...
Vydáno: 11. 10. 2011
Jsem poplatník, který uplatňuje výdaje % z příjmů. Jak postupovat při přefakturaci? Obdržela jsem fakturu za služby ve výši 24 tis., které dále přefakturovávám. Musím těchto 24 tis. zdanit? Můj příjem to není. Pokud bych vedla daňovou evidenci, měla bych proti příjmu výdaj, ale takhle si nejsem jistá, zda můžu příjem vyloučit.
Vydáno: 05. 10. 2011
Společnost s r. o., vedeme účetnictví, máme prodejnu stavebního materiálu, účtujeme způsobem A. Případy: - skladník při manipulaci rozbije stav. materiál - nestane se to však jeho vinou, např. nerovný terén, - na paletě při dodávkách ve foliích je již rozbito několik cihel, hlavně uprostřed (dodavatel upozorněn). Můžeme o této škodě účtovat jako ztráty v rámci přirozených úbytků tj. manka a škody do normy a daňově. Jak ošetřit ve směrnici - jakým způsobem postupovat?
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Kategorie obchodního majetku je pro fyzickou osobu podnikatele jedním z klíčových pojmů. Pokud fyzická osoba podniká, musí mít jasno, které složky jím vlastněného majetku do této kategorie patří a které nikoliv. Rozdíly v daňových dopadech nakládání s obchodním majetkem a majetkem, který je sice k podnikání používán, ale v této kategorii není zařazen, jsou velké. Jedná se o rozdíly v odpisování, nákladech na opravy a údržbu a také v daňovém posouzení příjmů z prodeje majetku či jeho pronájmu. Obchodní majetek je navíc kategorií, která má jiný význam pro daň z příjmů a jiný význam pro daň z přidané hodnoty.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
K opravným položkám a rezervám mají účetní jednotky obvykle protichůdný vztah. Účetní rezervy a účetní opravné položky jsou obvykle zásadně odmítány, neboť účetním jednotkám snižují účetní výsledek hospodaření, nejsou daňově uznatelné (dokonce zvyšují základ daně) a ještě „je s nimi práce“. Naopak zákonné rezervy a zákonné opravné položky jsou vítaným nástrojem ke snížení základu daně a snížení výsledku hospodaření a ani pracnost v tomto případě až tolik nebolí. V následujících řádcích si vysvětlíme funkci rezerv a opravných položek a základní pravidla pro zacházení s nimi. První část věnujeme opravným položkám, druhý díl, který naleznete v dalším čísle časopisu, bude věnován rezervám.
Vydáno: 27. 09. 2011
Je připravována změna právní formy obchodní společnosti z a. s. na s. r. o. Účetní závěrka této společnosti podléhá auditu. Dle zákona o přeměně obchodních společností a následně dle § 19 zákona o účetnictví je společnost povinna sestavit mezitímní účetní závěrku. Tato mezitímní účetní závěrka má být sestavena k datu vypracování projektu přeměny a dále k datu předcházejícímu dnu zápisu změny do obchodního rejstříku. - V jakém rozsahu mají být mezitímní účetní závěrky zpracovány? (dle § 19 zákona o účetnictví je řečeno, že nejsou uzavírány účetní knihy a inventarizace jen pro účely ocenění dle § 25 odst. 3, ostatní ustanovení zákona týkající se účetní závěrky platí obdobně). Má být tedy v ostatních oblastech sestavena účetní závěrka jako řádná účetní závěrka? - V jakém rozsahu mají být provedeny inventarizace? (Příliš nerozumím jmenovanému § 25 odst. 3) Mají být u zásob provedeny fyzické inventarizace nebo postačí inventarizace dokladová?
Vydáno: 20. 09. 2011
Firma v 5/2011 obdržela 2 faktury za materiál, kde datum vystavení bylo v 5/2011, ale zdanitelné plnění v 11/2010 (dodavatelská firma má fa zaúčtovány v květnu 2011). Lze nějakým způsobem tyto faktury dostat do nákladů letošního roku? Pokud bychom podávali dodatečné přiznání za rok 2010, dostali bychom se do ztráty, ke zvýšení daňové povinnosti by nedošlo. Fakturovaný materiál byl ve skutečnosti spotřebován až v roce 2011. Dohadná položka v roce 2010 vytvořena nebyla, na zakázku byla účtována nedokončená výroba (121/611).
Vydáno: 20. 09. 2011
Firma vlastnila pohledávku ve výši 100, tuto postoupila za 50. Na dlužníka bylo zahájeno insolvenční řízení. Nový vlastník pohledávky tuto přihlásil do insolvenčního řízení a pohledávka nebyla popřena. Pak odstoupil od postupní smlouvy a pohledávka se vrací zpět původnímu vlastníkovi pohledávky. Změna vlastnictví pohledávky byla nahlášena insolvenčnímu správci. Za jakých podmínek, kdy a v jaké výši může původní vlastník pohledávky (jemuž se po odstoupení od smlouvy o postoupení pohledávka vrátila) uplatnit tuto pohledávku do daňových nákladů? Může vytvořit opravnou položku podle § 8 zákona o rezervách ve výši 100 k datu vrácení této pohledávky? A může tuto opravnou položku vytvořit k datu vrácení v roce 2011, i když přihlášení do insolvence bylo v závěru roku 2010?
Vydáno: 20. 09. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, vede účetnictví, v roce 2010 byla vystavena faktura za služby dodavateli vč. DPH. Až v roce 2011 bylo zjištěno, že odběratel fakturu neobdržel a nemá zahrnutou ve svém účetnictví. Došlo ke zrušení tohoto plnění. Jak zrušit tuto fakturu? Je možné v interním účetnictví vystavit storno fakturu? Opravný doklad odběratel nepotvrdí, protože původní fakturu vedenou nemá. Jaká bude situace ohledně daňové uznatelnosti a DPH? Výnosy i odvod DPH byly zahrnuty do r. 2010.
Vydáno: 20. 09. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, vede účetnictví. Společnost s r. o. se stala společníkem nové s. r. o. Z účtu zaplatila vklad - základní kapitál. Jak zaúčtovat tento výdej z banky?
Vydáno: 20. 09. 2011
Právnická osoba - s. r. o., plátce DPH, účetnictví. Po ukončení leasingu v prosinci 2010 společnost koupila automobil za cenu 1 000 Kč + DPH. Zaúčtováno bylo 501/321, dle kupní ceny se stal automobil drobným hmotným majetkem. Nyní tentýž automobil prodáváme za cenu 400 000 Kč + DPH. Musí účetně proběhnout nějaké vyřazení majetku? Je správné prodej zaúčtovat 311/641 a 311/343?
Vydáno: 09. 09. 2011