JUDr. Rudolf Pospíšil - strana 10

Přísluší zaměstnanci volno s náhradou mzdy za doprovod rodiče k lékaři, který však s daným zaměstnancem nežije ve společné domácnosti?
Vydáno: 30. 09. 2013
  • Článek
Zaměstnanec má pracovní smlouvu na 4 dny v týdnu, 8 hod. denně (hlavní pracovní poměr). Jaký má nárok na dovolenou za kalendářní rok? Pokud, si vezme dovolenou celý pracovní týden, je správné, že mzdová účetní bere jako den dovolené i pátý den v týdnu, kdy podle pracovní smlouvy nepracuje? Domnívám se, zeje postup mzdové účetní není správný. Den, který není ve smlouvě jako pracovní (je to vždy středa) nelze podle mého odečítat z celkového nároku na dovolenou.
Vydáno: 27. 09. 2013
1) Žena ukončila studium na vysoké škole, a protože je např. v 7. měsíci těhotenství, chtěla by odejít na mateřskou dovolenou. Má na ni nárok? V případě, že ano, z čeho se počítají dávky mateřské dovolené? Jaké dávky jí mohou být případně poskytnuty? 2) Žena ukončila studium na vysoké škole, protože nemůže sehnat práci, je nahlášena na úřadu práce, asi po 5 měsících, protože je těhotná, chce odejít na mateřskou dovolenou? Má na mateřskou dovolenou nárok? V případě, že ano, z čeho se počítá nebo jaké dávky jí mohou být poskytnuty?
Vydáno: 26. 09. 2013
Náš zaměstnanec si vzal do pěstounské péče dítě a čtvrtletně musí absolvovat povinné vzdělávání pěstounů - podle § 47a, odst. 2 písm. f) zákona č. 359/1999 Sb., o soc. -právní ochraně dětí ve znění zákona č. 401/2012 Sb. Má dobu strávenou na vzdělávání omluvenou a má nárok na náhradu platu?
Vydáno: 24. 09. 2013
Jsme s. r. o., vedeme účetnictví. Naše „matka“ připravuje fúzi s námi jako s „dcerou“. Budeme též přejímat IČO „matky“. Jaký bude postup u zaměstnaneckých smluv „dcery“. Budou zaměstnanci dostávat výpověď? Bude se jim proplácet zbytek dovolené nebo převádět na „matku“? Budou sepisovány nové pracovní smlouvy nebo jen dodatky s tím, že se jedná pouze o změnu? Matka = dcera? Pokud budou nové smlouvy – bude i zkušební doba? Jak s délkou pracovního poměru – všichni zaměstnanci měli nyní smlouvy na dobu neurčitou?
Vydáno: 20. 09. 2013
Zaměstnanec je na mateřské dovolené od 15. 5. 2012. Má nárok na 25 dnů dovolené i za rok 2013 a další roky na MD než nastoupí opět do práce?
Vydáno: 20. 09. 2013
Jak se správně spočítá čerpání dovolené při harmonogramu směn (12 hod směny, 11 hod náhrada) PO ÚT ST ČT PÁ SO NE PO ÚT ST ČT PÁ SO NE 6-18 6-18 6-18 6-18 18-6 18-6 18-6 18-6 Pracovní fond 40 hod týdně. Dle interní směrnice mají zaměstnanci nárok na 25 dnů dovolené za rok. Když bude zaměstnanec čerpat dovolenou např. ST a ČT, odečítáme z nároku na dovolenou 1 nebo 1,5 dne?
Vydáno: 05. 09. 2013
Zaměstnanec má pracovní smlouvu na 4 dny v týdnu, 8 hod. denně (hlavní pracovní poměr). Jaký má nárok na dovolenou za kalendářní rok? Pokud, si vezme dovolenou celý pracovní týden, je správné, že mzdová účetní bere jako den dovolené i pátý den v týdnu, kdy podle pracovní smlouvy nepracuje? Domnívám se, že je postup mzdové účetní není správný. Den který není ve smlouvě jako pracovní (je to vždy středa) nelze podle mého odečítat z celkového nároku na dovolenou.
Vydáno: 05. 09. 2013
Který právní předpis řeší zaokrouhlování prům. hod. výdělku pro pracovně právní účely. Úřad práce nám napadl zaokrouhlení prům. hod. výdělku na desetihaléře, ale v Zákoníku práce jsem žádné ustanovení o zaokrouhlení na dvě desetinná místa nenašla.
Vydáno: 02. 08. 2013
Můj zaměstnanec, starobní důchodce, hlavní pracovní poměr dostal k 30. 6. 2013 výpověď, s tím, že mu bude proplacena dovolená a odstupné ve výši tří měsíčních platů. Dne 27. 06. 2013 mi přinesl nemocenský lístek, že od tohoto dne je nemocen. Mám otázku, jak to bude s proplacenou dovolenou a hlavně odstupným, když ve výpovědní lhůtě onemocněl. Výpověď z pracovního poměru písemnou obdržel 29. 04. 2013.
Vydáno: 29. 07. 2013
  • Článek
Lze změnu pracovního úvazku - např. ze 40 h/týden na 30 h/týden (rozsah pracovní doby je uveden v pracovní smlouvě) považovat za jinou organizační změnu dle § 52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb. , zá koník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"), dle kterého můžeme dát zaměstnanci výpověď? (S daným zaměstnancem již spolu pracovat na zkrácený úvazek ne hodláme.)
Vydáno: 24. 07. 2013
Může za písemnou dohodu s odborovou organizací být považovaná kolektivní smlouva nebo musí být dle § 39 odst. 4 ZP uzavřená samostatná dohoda? Je dostačující, když v dohodě s odborovou organizací (nebo Kol. smlouvě) bude uvedeno, že pracovní poměr na dobu určitou lze opakovaně uzavírat se zaměstnanci jejíž výkon práce má charakter sezónních prací, přičemž v dohodě budou přesně vyjmenované pracovní pozice, kterých se opakované uzavírání pracovních poměrů týká? Je to dostatečné vymezení důvodu i pravidel dle § 39 odst. 4 ZP?
Vydáno: 08. 07. 2013
Lze změnu pracovního úvazku – např. ze 40 hod. /týden na 30 hod./ týden (rozsah pracovní doby je uveden v pracovní smlouvě) považovat za jinou organizační změnu dle § 52 písm. c) zákoníku práce, dle kterého můžeme dát zaměstnanci výpověď? (s daným zaměstnancem již spolupracovat na zkrácený úvazek nehodláme).
Vydáno: 27. 06. 2013
Měla bych na vás několik dotazů, týkajících se přiznání částečného invalidního důchodu. Mám vysokoškolské vzdělání a pracuji na domově mládeže jako vychovatelka. Před několika lety mi byla diagnostikována Bechtěrevova choroba a následně po všech vyšetřeních určen 4. stupeň této choroby. Pracuji ve třísměnném provozu, tzn. ranní, odpolední a noční služby. Právě na nočních službách nemůžeme spát a další den jsem velmi vyčerpána a můj zdravotní stav se zhoršuje. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu jsem se s mým ošetřujícím lékařem domluvila, že požádám o přiznání částečného invalidního důchodu. Zároveň jsem zaměstnavatele požádala, abych noční směny nemusela na základě mého zdravotního stavu nadále vykonávat. Z toho ovšem vyplývá několik problémů: 1)      Pokud mi bude přiznán částečný invalidní důchod, můžu dále pracovat u mého zaměstnavatele? 2)      Budu nějak limitována kolik si můžu přivydělat?
Vydáno: 27. 06. 2013
Závěr lékařského posudku: zdravotně způsobilý s omezením - bez nočních směn. Jedná se o pracovnělékařskou prohlídku - mimořádnou. Zaměstnankyně byla rok v dočasné pracovní neschopnosti. Zastává pracovní pozici pracovníka v sociálních službách v nepřetržitém provozu - noční směny. Jaké má povinnosti zaměstnavatel? Musí zaměstnankyni (jediné) rozvrhovat pracovní směny bez nočních. Nebo by mohl dát zaměstnankyni výpověď dle § 52 e)?
Vydáno: 05. 06. 2013
Skladní, po absolvování mimořádné prohlídky, byl vydán lékařský posudek o zdravotní způsobilosti - ZDRAVOTNĚ ZPŮSOBILÁ S OMEZENÍM bez statického a dynamického přetěžování páteře, tj. bez zvedání těžkých břemen, bez práce e vynucených polohách. Pracovník úvazek je 20 hodin týdně. V náplni pracovní činnosti je uvedená činnost - Denně samostatný příjem, skladování, ošetřování a výdej zboží a materiálu. Má zaměstnavatel povinnost změnit pracovní náplň zaměstnankyně nebo je dán důvod k výpovědi? Domnívám se, že pozice skladníka je vždy spojena s přetěžováním páteře.
Vydáno: 05. 06. 2013
Je možné, aby si zaměstnanci, kteří mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu a vychází jim směna na státní svátek, vzali v tento den dovolenou? A jak je to v případě zaměstnance, který pracuje v nepřetržitém provozu a má naplánovanou směnu ve státní svátek, může čerpat v tento den dovolenou? Nebo obecně není možné čerpat dovolenou v den, který je státním svátkem, bez ohledu na rozvržení pracovní doby a druh směnného provozu?
Vydáno: 21. 05. 2013
Zaměstnankyně je na mateřské dovolené do 10. 7. 2013. Rodina chce mít druhé dítě. Bude mít zaměstnankyně (matka) nárok na další mateřskou dovolenou, i když nenastoupí do tří let prvního dítěte do práce?
Vydáno: 13. 05. 2013
  • Článek
Musí v roce 2013 zaměstnanci na dohodu o provedení práce (dále jen "DPP") a dohodu o pracovní činnosti (dále jen "DPČ"), absolvovat vstupní prohlídku u lékaře Pokud ano, DPP je vždy uzavřena na jeden rok, další rok se sjednává nová - je nutné každý rok mít prohlídku novou?
Vydáno: 31. 01. 2013