Finanční leasing - strana 3

  • Článek
V následujícím článku se budeme věnovat daňovému řešení nájmu u operativního leasingu a úplaty u finančního leasingu z hlediska daňově uznatelných výdajů. Ukážeme si také daňové řešení úplatného nabytí majetku, který je předmětem finančního leasingu, a daňové řešení prodeje majetku, který je předmětem nájmu. Pozornost zaměříme na změny, které pro daňové řešení finančního leasingu vyplývají ze zákona č. 170/2017 Sb.
Vydáno: 23. 10. 2017
  • Článek
V následujícím textu upozorním na změny a upřesnění, které přinesl do problematiky finančního leasingu zákon č. 170/2017 Sb. s účinností od 1. 7. 2017. Podle bodu č. 1 přechodných ustanovení k části první (změna zákona o daních z příjmů ) platí, že pro daňové povinnosti u daní z příjmů za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a za zdaňovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti s nimi související, se použije ZDP ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
Vydáno: 04. 10. 2017
  • Článek
Daňový balíček změn, tedy zákon č. 170/2017 Sb. , se v oblasti daně z příjmů poměrně rozsáhle věnuje problematice hmotného a nehmotného majetku. Této oblasti, speciálně technickému zhodnocení cizího majetku, jsme se věnovali již v minulém čísle časopisu (Účetnictví v praxi č. 7–8/2017, s. 4). Nyní volně navážeme dalšími změnami v oblasti hmotného a nehmotného majetku. Zaměříme se především na podnikatelské subjekty, neopomeneme však ani změny pro veřejně prospěšné poplatníky. Některé změny pouze narovnávají disproporce dříve platného znění, jiné upravují dříve neřešené oblasti, další směřují k výhodám či alternativním řešením pro daňové poplatníky. Zvláštní pozornost budeme věnovat nabytí účinnosti každé jednotlivé změny.
Vydáno: 18. 09. 2017
  • Článek
Novela zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP “) provedená zákonem č. 170/2017 Sb. , kterým se mění některé zákony v oblasti daní (dále jen „novela“), je z hlediska přechodu na novou právní úpravu poměrně složitá. Jedním z problémů je posoudit, zda má být nová úprava věcnou změnou oproti úpravě účinné před 1. 7. 2017 – takových změn je celá řada. Z hlediska změn, ke kterým byla přijata výslovná přechodná ustanovení a která jsou dále komentována, se jedná např. o použití rozdílu příjmů a výdajů jako základny, ze které vychází základ daně u poplatníků účtujících v soustavě jednoduchého účetnictví. Druhým problémem je použití nové úpravy již pro zdaňovací období roku 2017, resp. až od zdaňovacího období roku 2018. Tento problém řeší, a to poměrně složitě a mnohdy nejednoznačně, přechodná ustanovení, kterým je věnován tento příspěvek. Příspěvek nerozebírá všechna přechodná ustanovení, ani se speciálně nezaměřuje na přechodná ustanovení, která by měla být v praxi dostatečně známá, jako je zvýšení částky daňového zvýhodnění na dítě a uplatnění výdajů stanovených procentem z příjmů. Příspěvek se snaží upozornit na koncepci jednotlivých typů přechodných ustanovení a upozornit na hlediska, kterým obvykle není věnována pozornost.
Vydáno: 09. 08. 2017
  • Článek
Lze zpětně uplatnit odpočet DPH u splátek finančního leasingu na automobil? Automobil byl pořízen formou finančního leasingu v lednu 2017, dobrovolná registrace k DPH proběhne od května 2017.
Vydáno: 25. 05. 2017
  • Článek
Pojmy „leasing“ či „finanční leasing“ ani pojem „operativní leasing“ se v zákonu č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ), nepoužívají. Tzv. finanční leasing je pro účely DPH považován prakticky za specifické dodání zboží a operativní leasing za poskytnutí služby. V článku jsou nejprve uvedeny některé pojmy důležité pro uplatňování DPH u finančního a operativního leasingu a návazně jsou pak vysvětlena pravidla pro uplatňování DPH jak při poskytnutí finančního leasingu, tak i operativního leasingu, a to z hlediska povinnosti přiznat daň, základu daně a jeho oprav, sazeb daně a odpočtu daně. V textu upozorňujeme i na navrhované dílčí změny, provedené v této oblasti novelou zákona o DPH (sněmovní tisk č. 873), která je součástí daňového balíčku, a to s účinností od 1. 4. 2017.
Vydáno: 15. 03. 2017
  • Článek
Podnikatel si na finanční leasing od loňského roku pořizuje stroj, který si po ukončení leasingu koupí za 2 000 Kč. S majitelem se písemně dohodl, že zaplatí jeho dopravu a montáž. V loňském roce zaplatil za dopravu 15 000 Kč a dále poplatek za sepsání leasingové smlouvy 1 000 Kč, v letošním roce zaplatil montáž stroje ve výši 30 000 Kč. Jak uplatní uvedené výdaje do výdajů daňových?
Vydáno: 23. 02. 2017
  • Článek
Poplatník daně z příjmů, fyzická osoba, si od 1. 2. 2016 pořizuje osobní automobil na leasing, měsíční splátka činí 10 000 Kč, splácet ho bude 5 let. Může tento automobil v průběhu leasingu vložit do firmy jako obchodní majetek podle § 4 ZDP a uplatňovat úplatu do daňových výdajů, aniž by byla leasingová smlouva změněna, když od června 2016 automobil používá jak pro podnikání, tak i pro osobní potřebu?
Vydáno: 23. 02. 2017
  • Článek
V článku si uvedeme rozdílné daňové řešení uplatnění nájmu u operativního leasingu a úplaty u finančního leasingu z hlediska daňově uznatelných výdajů. Ukážeme si daňové řešení prodeje majetku, který je předmětem nájmu, a který je předmětem finančního leasingu. Pozornost věnujeme rovněž nemožnosti uplatnění paušálních výdajů na dopravu v případě vozidla pořízeného v rámci finančního leasingu, zatímco u vozidla v nájmu lze paušální výdaje na dopravu uplatnit.
Vydáno: 25. 02. 2016