Virtuální měna - strana 2

  • Článek
Daň z přidané hodnoty je daní, kterou je možné charakterizovat těmito slovy: všestranná, univerzální, globální, nepřímá (není možné dopředu určit daňového poplatníka, tedy osobu, která bude ve skutečnosti daň platit), stěžejní (z pohledu financování státu) a dynamická (reagující na aktuální trendy v ekonomice a ve společnosti). Autor tohoto článku si pro následující řádky vybral k diskusi ty skutečnosti, které spadají pod množinu globální a dynamická.
Vydáno: 14. 06. 2022
  • Článek
Opět po měsíci vám v rámci úvodníku přinášíme novinky ze světa daní a účetnictví. Již v minulém čísle jsme se ve zkratce zmínili o rozsáhlé informaci GFŘ k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami s odkazem, že blíže se této problematice budeme věnovat v příštím vydání. Tomuto slibu jsme dostáli, a tak je velká část tohoto úvodníku věnována shrnutí této problematiky. Ve zkratce vám dále přiblížíme Poslaneckou sněmovnou schválené novely daňových zákonů reagujících na růst cen pohonných hmot a dále zmíníme také vyjasnění problematiky DPH v rámci Koordinačních výborů v případě paušálně stanovené náhrady za zpracování exekucí a u zpětných leasingů.
Vydáno: 31. 05. 2022
Cílem této informace je seznámení daňových subjektů využívajících kryptoměnu (virtuální měnu či digitální měnu nebo též převodní tokeny) s daňovými povinnostmi, které plynou z činností s kryptoměnou.
Vydáno: 31. 03. 2022
Podnikající fyzická osoba vstoupila v roce 2021 do paušálního režimu. V roce 2021 nakoupila jako soukromá osoba kryptoměnu, za fixaci každý měsíc obdrží bonus v určitém procentu. Nyní tato osoba obdržela roční výpis a zde je uvedeno, že obdržené bonusy (úroky) vstupují do daňového přiznání v § 10 ZDP (celková hodnota bonusu činí 8 258 Kč po přepočtu). Musí tato osoba podat daňové přiznání a jak je to se slevou na poplatníka, když je vedena v paušálním režimu? Pokud ano, jak bude vypadat daňové přiznání? 
Vydáno: 24. 03. 2022
FO podnikající jen na zkoušku nakoupila kryptoměnu. Za rok 2021 neprodala, nesměnila. Obdržela přehled připsaných úroků za rok 2021 s informací, že v souladu se zákonem o dani z příjmů jsou tyto úroky předmětem daně z příjmu. Nikde jsem ale nenašla info k těmto úrokům, jak je zdanit apod. 
Vydáno: 22. 03. 2022
Fyzická osoba (OSVČ) udělala kromě své normální činnosti i několik obchodů na zkoušku - nákup a prodej kryptoměn. Z některých prodejů byl zisk, z některých ztráta. Celková ztráta byla vyšší než jednotlivé zisky. Tzn. druh příjmu (prodej krypta) v dílčím základu je 0, protože se ke ztrátě nepřihlíží. Musí se v přiznání vyplnit příjmy i výdeje? Pokud ano a neudělá se to, jaká jsou rizika? (výpočet výdajů je poměrně časově náročný a FO si plánuje pouze schovat podklady z burzy (vyčíslování by zabralo čas a výše daně by se nezměnila, jedná se o drobné částky celkově do 50 000 Kč)
Vydáno: 01. 03. 2022
Fyzická osoba realizovala na kryptoměnové burze 40 obchodů (prodejů) za rok 2021 (FO obchoduje sama za sebe, nespravuje peníze cizích lidí), celkové příjmy byly přes 1 mil Kč. Jiné zaměstnání fyzická osoba nemá a je to její hlavní zdroj obživy, na druhou stranu nejedná se o trading. Je v tomto případě možné danit podle par. 7 jako podnikání? A pokud ano je na tyto obchody nová živnost - Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem?
Vydáno: 24. 02. 2022
Fyzická osoba realizovala na kryptoměnové burze 40 obchodů (prodejů) za rok 2021 (FO obchoduje sama za sebe, nespravuje peníze cizích lidí), celkové příjmy byly přes 1 mil Kč. Jedná se v zákoně o DPH o osvobozenou činnost bez nároku na odpočet dle par. 54? Tzn. že pokud by uskutečnila jedno další zdanitelné plnění nebo plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, tak by se musela registrovat k DPH?
Vydáno: 24. 02. 2022
Jsem fyzická osoba nepodnikatel. Mám příjmy z nákupu a prodeje kryptoměn v rámci ostatních příjmů § 10 ZDP. Při určení odpovídajícího výdaje (pořizovací ceny) prodávaného krypta mohu použít pouze metodu VAP nebo FIFO (hovoří o nich ale pouze zákon o účetnictví)? Nebo lze použít i jiné metody např. LIFO? Je pro to nějaká legislativní opora?
Vydáno: 04. 01. 2022
  • Článek
Pokud se plátce DPH rozhodne koupit majetek k těžbě kryptoměn, je možný odpočet DPH z tohoto majetku? Těžba kryptoměn je v DPH podle § 54 Finanční činnosti? Jak je to případně se spotřebovanou elektřinou a ostatními náklady, které se účtují jako zásoby = pořízení kryptoměny, je nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 31. 10. 2021
  • Článek
Objem peněz, které jsou rozpuštěny v kryptoměnách, neustále roste. Doslova boom zažily kryptoměny v lockdownu doby koronavirové, kdy hodnoty kryptoměn pravidelně atakovaly svá maxima. Kryptoměny mají své principy, své zákonitosti, dá se na nich slušně vydělat, ale i nemálo prodělat. S otázkou snadných zisků, které jsou nezřídka ve stovkách procent, jde ale i ruku v ruce otázka jejich zdanění a celkové regulace, jež neodbytně klepe na dveře všem zemím. Cílem článku je vysvětlit podstatu kryptoměn, zmapovat relevantní souvislosti a v konečné fázi analyzovat zdanění kryptoměn v České republice. V kryptoměnách je dle autorova názoru potenciál co do platebního média. Stále více lidí platí v obchodech platební kartou. Hotovost je na ústupu. Kryptoměna a kryptoplatby jsou další fází. Ruku na srdce – kdo používá více hotovost než platbu kartou? 1)
Vydáno: 28. 10. 2021
Pokud se plátce DPH rozhodne koupit majetek k těžbě kryptoměn je možný odpočet DPH z tohoto majetku? Těžba kryptoměn je v DPH podle § 54-Finanční činnosti? Jak je to případně se spotřebovanou elektřinou a ostatními náklady, které se účtují jako jako zásoby = pořízení kryptoměny - je nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 24. 09. 2021
  • Článek
Článek se snaží zaplnit určitou legislativní mezeru v oblasti účtování kryptoměn, tedy oblast, které se prováděcí předpisy k zákonu o účetnictví speciálně nevěnují, a zatím v této věci nebyly schváleny ani jiné vhodné dokumenty, které by mohly alespoň částečně nahradit účetní standardy v této oblasti, tj. například interpretace Národní účetní rady. Článek se pak na kryptoměnu dívá jak z pohledu způsobu jejího pořízení, tak i s přihlédnutím k jejímu plánovanému způsobu užití. Navazuje i na předchozí zveřejněný článek, který řešil problematiku zdaňování kryptoměn, a jeho cílem je tak nejen doplnit metodiku pro tuto oblast, ale především navýšit právní jistotu uživatelů účetnictví. Závěrem pak zmiňuji i možný legislativní vývoj v této oblasti, především předpokládanou metodickou činnost Národní účetní rady související s kryptoměnami.
Vydáno: 16. 08. 2019
  • Článek
Setkání s bitcoiny (nebo podobnými digitálními virtuálními nástroji) není dnes již vůbec raritou a může se přihodit i v běžné daňové nebo účetní praxi. Jak se ale s takovou situací vypořádat z pohledu oceňování, účtování, stanovení základu daně anebo vykazování?
Vydáno: 24. 04. 2019
  • Článek
Do dnešního dne vzniklo více jak 1 400 různých kryptoměn a jednoduše lze současný stav kryptoměn nazvat revolucí na poli „platidel“, nehledě na to, co se s nimi v budoucnu stane, zdali dle skeptiků zaniknou či ba naopak jejich význam poroste. S rostoucí popularitou roste také množství otázek, které se týkají jejich právní definice, účtování a zdanění. V poslední době se sice objevily určité indicie, které mohou být v této tematice nápomocné, nicméně skutečností je, že současná česká daňová legislativa tuto problematiku specificky nepokrývá, a tak je každý vlastník digitální měny ponechán v určité nejistotě, jelikož nelze s jistotou říci, jaký bude daňový režim těžby virtuálních měn, směny jedné virtuální měny za jinou nebo směny za konvenční měnu, těžby v poolu, zajištění měny finančními deriváty atd. Opírat se lze maximálně o dílčí vyjádření Generálního finančního ředitelství, podle nichž finanční správa virtuální měny považuje za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou.
Vydáno: 05. 11. 2018
  • Článek
Prosím o stanovisko k uplatnění odpočtu DPH při těžbě kryptoměn. Podnikatel OSVČ, příp. obchodní korporace s. r. o. – plátce DPH – v rámci své činnosti nakoupí zařízení nutné k těžbě kryptoměn, uplatní odpočet DPH na pořízení HIM, sloužícího k těžbě. Následně těží kryptoměnu, kterou převádí na bankovní účet FO, příp. s. r. o. vedený v CZK. Prodej kryptoměny, po odečtení nákladů vzniklých v souvislosti s těžbou (odpisy HIM, příp. náklady na elektřinu) je součástí základu daně, který v rámci svého daňového přiznání zdaní daní z příjmů. Je možné uplatnit odpočet DPH na pořízený HIM (příp. na faktury za elektřinu), pokud tato zařízení či spotřeba slouží plně nebo částečně k těžbě kryptoměny?
Vydáno: 22. 05. 2018
  • Článek
K dani z příjmů fyzických osob Ing. Eva Sedláková 1. Poplatník (advokát) si koupil na hypoteční úvěr byt, který vložil do podnikání a provozuje v tomto bytě advokátní činnost....
Vydáno: 05. 12. 2017