Ing. Miroslav Bulla - strana 5

  • Článek
Zajistit správné vedení účetnictví patří mezi základní povinnosti každé společnosti. A to nejen z důvodů legislativních, ale hlavně proto, že účetnictví je jedním z hlavních zdrojů informací pro strategické rozhodování podniku. Interní účtárna s vlastními zaměstnanci není jediným možným řešením, jak vést účetnictví. Stále častěji se přechází na tzv. outsourcing účetnictví, kdy účetnictví vede externí účetní firma či účetní – OSVČ. Společnosti – účetní jednotky tak často řeší, jakým způsobem povedou své účetnictví, zda prostřednictvím svých zaměstnanců (samostatná účetní či účetní oddělení) či si najmou externí účetní či účetní firmu. Tyto varianty mají samozřejmě svoje výhody a nevýhody. V tomto příspěvku bych rád uvedl několik tipů, které mohou pomoci v rozhodování, zda zaměstnat účetní či si účetní firmu najmout. Účetní firmy nabízející své služby uvádí ve svých nabídkách zpravidla pouze výhody externího vedení účetnictví, já si dovolím být poněkud objektivnější a zmíním se i o nevýhodách externího vedení účetnictví. V tomto příspěvku budu zúčastněné subjekty zpravidla označovat jako „účetní jednotky“ (kdo potřebuje vést své účetnictví) a „účetní firmy“ (kdo nabízí vedení účetnictví) včetně externích účetních – OSVČ.
Vydáno: 20. 11. 2020
  • Článek
Tento tradiční lednový příspěvek obsahuje stručný popis změn, ke kterým došlo od 1. 1. 2020 oproti roku 2019 v oblasti mezd a platů, co se týká jejich zdanění, ale také pojistného, pracovního práva, důchodů a souvisejících oblastí. Nepůjde o vyčerpávající souhrn všech změn dotýkajících se těchto oblastí, ale spíše o výběr těch změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních, či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 27. 01. 2020
  • Článek
Následující článek obsahuje přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti zdanění mezd a platů, odvodů na zdravotní a sociální pojištění, dávek nemocenského pojištění, důchodů a souvisejících oblastí. Jde o údaje, které používají finanční účetní, mzdoví účetní, personalisté a ekonomové při své každodenní práci. Mělo by však jít o užitečnou pomůcku nejen pro ně, ale i pro samotné zaměstnance, příjemce dávek nemocenského pojištění, budoucí důchodce a jiné osoby, např. při kontrole jejich oprávněných nároků. Jako každý rok, tak i od 1. 1. 2020 došlo k valorizačním úpravám různých sazeb a parametrů ve výše uvedených oblastech. K zásadním změnám pro zaměstnavatele dochází při zpracování dočasných pracovních neschopností zaměstnanců zavedením tzv. eNeschopenky. Zmíním se zde i o dalších spíše drobnějších změnách v uvedených oblastech.
Vydáno: 18. 01. 2020
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje stručný přehled změn, ke kterým dojde od 1. 1. 2020 oproti roku 2019 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká pracovního práva, zdaňování příjmů, odvodů pojistného, nemocenských dávek, zaměstnanosti a důchodů apod. Jde především o změny, které mají charakter každoročních valorizačních úprav různých sazeb a parametrů. Dále se zavádí tzv. eNeschopenka, dojde tím k zásadním změnám při zpracování dočasných pracovních neschopností zaměstnanců. Podrobnější informace ke všem zmíněným změnám budou uvedeny v lednovém časopisu DHK č. 1-2.
Vydáno: 22. 12. 2019
  • Článek
Tento tradiční lednový příspěvek obsahuje stručný popis změn, ke kterým došlo od 1. 1. 2019 oproti roku 2018 v oblasti mezd a platů, co se týká jejich zdanění, ale také pojistného, pracovního práva, důchodů a souvisejících oblastí. Nepůjde o vyčerpávající souhrn všech změn dotýkajících se těchto oblastí, ale spíše o výběr těch změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních, či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 21. 01. 2019
  • Článek
Následující článek obsahuje přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti zdanění mezd a platů, odvodů na zdravotní a sociální pojištění, dávek nemocenského pojištění, důchodů a souvisejících oblastí. Jde o údaje, které používají finanční účetní, mzdoví účetní, personalisté a ekonomové při své každodenní práci. Mělo by však jít o užitečnou pomůcku nejen pro ně, ale i pro samotné zaměstnance, příjemce dávek nemocenského pojištění, budoucí důchodce a jiné osoby, např. při kontrole jejich oprávněných nároků. Jako každý rok, tak i od 1. 1. 2019 došlo kromě úprav sazeb a parametrů i k několika dalším spíše drobnějším změnám v uvedených oblastech. O těchto změnách se zde také stručně zmíníme. Přehled změn, ke kterým dojde od 1. 1. 2019 oproti roku 2018 v oblasti mezd a platů najdete také v našem předchozím článku .
Vydáno: 11. 01. 2019
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje stručný přehled změn, ke kterým dojde od 1. 1. 2019 oproti roku 2018 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká pracovního práva, zdaňování příjmů, odvodů pojistného, nemocenských dávek, zaměstnanosti a důchodů apod. Jde o změny, které mají charakter každoročních valorizačních úprav různých sazeb a parametrů. Nedošlo k prakticky žádným změnám plynoucím z novel zákonů z oblasti mezd a platů. Podrobnější informace ke všem zmíněným změnám budou uvedeny v lednovém čísle časopisu DHK č. 1-2.
Vydáno: 05. 12. 2018
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje stručný popis změn, ke kterým došlo od 1. 1. 2018 oproti roku 2017 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká jejich zdanění, ale také pojistného, pracovního práva, důchodů a souvisejících oblastí. Nepůjde o vyčerpávající souhrn všech změn dotýkajících se těchto oblastí, ale spíše o výběr těch změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních, či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 29. 01. 2018
  • Článek
Článek obsahuje přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti zdanění mezd a platů, odvodů na zdravotní a sociální pojištění, dávek nemocenského pojištění, důchodů a souvisejících oblastí. Jde o údaje, které používají finanční účetní, mzdové (mzdoví) účetní, personalisté a ekonomové při své každodenní práci. Mělo by však jít o užitečnou pomůcku nejen pro ně, ale i pro samotné zaměstnance, příjemce dávek nemocenského pojištění, budoucí důchodce a jiné osoby, např. při kontrole jejich oprávněných nároků.
Vydáno: 05. 01. 2018
  • Článek
Příspěvek obsahuje stručný přehled změn, ke kterým dojde od 1. 1. 2018 proti roku 2017 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká pracovního práva, zdaňování příjmů, odvodů pojistného, nemocenských dávek, zaměstnanosti, důchodů apod. Jde jednak o změny vyplývající z novel zákonů upravujících zmíněné oblasti, většina zmíněných změn však má charakter každoročních valorizačních úprav různých sazeb a parametrů. Podrobnější informace ke všem zmíněným změnám budou uvedeny v prvních číslech DHK roku 2018.
Vydáno: 13. 12. 2017
  • Článek
V tomto příspěvku si naznačíme postupy pro „efektivní“ vedení účetnictví, tj. jak účtovat, aby účetnictví bylo co nejméně pracné, a tedy co nejméně časově náročné. Přitom ale, aby bylo vedeno správně a poskytovalo veškeré potřebné výstupy pro všechny uživatele (výkazy, informace pro řízení atd.). Zmíníme se tedy o tom, jak využívat možností moderních účetních softwarů a elektronické komunikace, jak využívat vnitřních kontrolních vazeb v účetnictví k průběžné kontrole účtování atd.
Vydáno: 27. 11. 2017
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje stručný popis změn, ke kterým došlo od 1. 1. 2017 oproti roku 2016 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká jejich zdanění, ale také pojistného, pracovního práva, důchodů a souvisejících oblastí. Nepůjde o vyčerpávající souhrn všech změn dotýkajících se těchto oblastí, ale spíše o výběr těch změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních, či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 13. 01. 2017
  • Článek
Na úvod prvního čísla DHK roku 2017 přinášíme velmi stručný přehled změn, ke kterým došlo od 1. 1. 2017 proti roku 2016 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká pracovního práva, odvodů pojistného, nemocenských dávek, zaměstnanosti a důchodů, zdaňování příjmů apod. Jde jednak o změny vyplývající z novel zákonů upravujících zmíněné oblasti, avšak většina změn má charakter každoročních valorizačních úprav různých sazeb a parametrů. Podrobnější informace budou uvedeny v příštích číslech DHK a v samostatné příloze „Nejdůležitější údaje a změny od 1. 1. 2017 pro mzdové účetní, daňové poradce a ekonomy“.
Vydáno: 04. 01. 2017
  • Článek
Do posledního čísla DHK jsme připravili stručný popis změn, ke kterým dojde od 1. 1. 2017, resp. by mělo dojít počátkem roku 2017 proti roku 2016 v oblasti zdaňování příjmů fyzických a právnických osob, tj. změn souvisejících se zákonem č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále také ZDP ). Jde o změny schválené především v souvislosti s ukončením důchodového spoření, přijetím zákona o hazardních hrách a se zvýšením minimální mzdy. Další velké množství změn je obsaženo v návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní, který je však stále v legislativním procesu a účinnosti nabude pravděpodobně až v průběhu roku 2017 (sněmovní tisk č. 873).
Vydáno: 14. 12. 2016
  • Článek
Dne 25.4.2016 byl ve Sbírce zákonů (částka č. 49/2016 Sb. ) vyhlášen zákon č. 125/2016 Sb. ze dne 6. dubna 2016, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Účinnosti nabývá prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, tj. 1.5.2016.
Vydáno: 18. 05. 2016
  • Článek
Zpracování mezd a s tím spojená evidence je poměrně rozsáhlou oblastí, kde dochází k častým legislativním změnám, z toho může pramenit i vyšší chybovost. Zaměříme se na několik oblastí týkajících se mezd, jejich zdanění, odvodů pojistného a pracovního práva, kde mzdové účetní často a opakovaně chybují. Tyto nedostatky při zpracování mzdové agendy mohou vést nejen k poškození zaměstnance, ale rovněž i k poškození samotného zaměstnavatele. Často se na tyto chyby ani nepřijde, protože některé z těchto oblastí nejsou příliš kontrolovány, je však samozřejmě třeba postupovat v souladu s platnými právními předpisy. Se mzdovou evidencí mají přitom co dočinění i finanční účetní (v menších firmách vedou i mzdovou evidenci, jinde o mzdách účtují a provádí jejich úhrady či je mzdy zajímají pouze z pohledu zaměstnance), proto se této problematice věnujeme i v tomto časopise. V tomto příspěvku se budeme zabývat především mzdami u zaměstnavatelů v podnikatelské sféře.
Vydáno: 27. 04. 2016
  • Článek
Přehled nejdůležitějších údajů a změn od 1.1.2016 pro daňové poradce, ekonomy a mzdové účetní ing. Miroslav Bulla, daňový poradce (část 1. až 8.), ing. Martin Děrgel, daňový poradce (část...
Vydáno: 20. 01. 2016
  • Článek
Příspěvek obsahuje velmi stručný popis změn, ke kterým dochází od 1.1.2016 proti roku 2015 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká jejich zdanění, pracovního práva, pojistného, důchodů a souvisejících oblastí. Jde jednak o změny vyplývající z novel zákona o daních z příjmů , další ze zde zmíněných změn mají charakter každoročních valorizačních úprav různých sazeb a parametrů. Podrobnější informace k těmto změnám budou uvedeny v příloze „Přehled nejdůležitějších údajů a změn od 1.1.2016 pro daňové poradce, ekonomy a mzdové účetní“ v DHK č. 2/2016.
Vydáno: 06. 01. 2016
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje stručný popis změn, ke kterým dochází od 1.1.2016 oproti roku 2015 v oblasti mezd a platů, a to především co se týká jejich zdanění, ale také pojistného, pracovního práva, důchodů a souvisejících oblastí. Nepůjde o vyčerpávající souhrn všech změn dotýkajících se těchto oblastí, ale spíše o výběr těch změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 05. 01. 2016
  • Článek
Tento příspěvek navazuje na příspěvek z časopisu Účetnictví v praxi č. 6/2015 na str. 29, kde jsme se zabývali časovým rozlišováním nákladů a výnosů, a to především účty „klasického“ (čistého) časového rozlišení. V tomto příspěvku pak přijdou na řadu zbývající přechodné účty aktiv a pasiv, tj. dohadné položky aktivní a pasivní. I tyto účty slouží k tomu, aby se o jednotlivých účetních případech účtovalo do období, se kterým časově a věcně souvisejí.
Vydáno: 30. 09. 2015