Daňové odpisy - strana 2

V jaké výši uplatní OSVČ daňové odpisy z majetku, který má v podnikání, a přeruší živnost v daném zdaňovacím období na 3 měsíce (únor–duben)? Má nárok na 100 % odpisů?
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Proč koupené auto, bagr, výrobní linka, stavba… nejsou jednoduše ihned daňovým výdajem? Hlavně kvůli § 25 odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů („ZDP “). Stanovuje, že daňově účinné nejsou výdaje na pořízení hmotného majetku, kterými jsou především stavby a movité věci s cenou přes 80 000 Kč. Naštěstí ale ustanovení dodává – s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 ZDP . Kde je na čestném prvním místě pod písmenem a) možnost daňového uplatnění hmotných investic – daňovým výdajem jsou odpisy hmotného majetku. Zatímco účetní odpisy by měly a priori odpovídat době použitelnosti majetku, ty daňové jsou politickým rozhodnutím. A v poslední době byly na podporu skomírající ekonomiky skrze nové investice třikrát dočasně zavedeny mimořádně zkrácené daňové odpisy – letos jsou opět naposledy…
Vydáno: 14. 03. 2023
Firma si v roce 2022 nechala zhotovit nový web na míru za 255 000 Kč bez DPH. Jak správně zaúčtovat toto pořízení a jak odepisovat daňově?
Vydáno: 07. 02. 2023
V souvislosti se změnou výrobního programu bude nutné u některých CNC obráběcích strojů provést konstrukční úpravy, např. výměnu pohonné jednotky, převodového mechanismu, zásobníku výměny nástrojů, apod. za nové s jinými parametry. Lze při výměně těchto podsestav postupovat tak, že o vyřazovanou část se nejprve sníží vstupní a podle stupně odepsanosti i zůstatková cena CNC stroje (bez uplatnění poloviční výše daňového odpisu) a následně se obě ceny zvýší o ocenění nově zařazované komponenty, nebo tento postup platí pouze pro soubory movitých věcí? Pokud bude vyřazovaná část prodána nebo likvidována, je poměrná část zůstatkové ceny daňově uznatelným nákladem?  
Vydáno: 07. 02. 2023
Jak zaúčtovat a daňově posoudit pořízení orientačně-informačního systému u školy (příspěvkové organizace), který se bude skládat z 5 velkých informačních tabulí, s plánem rozložení místností v jednotlivých podlažích, a 25 menších tabulí, které označují jednotlivé místnosti v budově školy? Součástí zakázky bude zhotovení i montáž cedulí na zdi budovy. Celková hodnota zakázky bude cca 100 tis. Kč. Lze osazení budovy informačními tabulemi považovat za jednorázový provozní náklad nebo se jedná o investici? V případě investice – do jaké odpisové skupiny tento informačně-orientační systém zatřídit?
Vydáno: 06. 02. 2023
Mám dotaz týkající se technického zhodnocení na pronajatých prostorách. Lékař si nechal na míru vyrobit nábytek do své ordinace. Jedná se o skřínky, které jsou namontoványOS do dvou ordinací, sterilní místnosti, koupelny a pak dvě kuchyňské linky do dvou malých kuchyněk. Pořizovací cena skřínek do jednotlivých ordinací činí cca 135 tis. Kč, jedna kuchyňská linka je oceněna na 69 tis. Kč a druhý linka na 93 tis. Kč. Náš dotaz zní, do jaké odpisové skupiny zařadit tyto majetky. Zda skřínky a kuchyňskou linku evidovat samostatně či celé zařadit jako technické zhodnocení na pronajatých prostorách? Nejsem si jista, jakým způsobem ovlivní zařazení kuchyňských linek/skříněk fakt, že tento majetek bude našroubován do zdi, nebo to, že se jedná o nábytek vyrobený na míru do daného prostoru („vestavný nábytek“ ?). Skříňky jsou například pouze přízemní, ale jsou samozřejmě přichyceny do zdi. Pokyn D-22 pouze „K příloze č.1“ uvádí, že nedílnou součástí stavebních děl je např. “vestavný nábytek. K §26 pak uvádí, že naopak samostatnými věcmi jsou „nábytek určený k výrobním účelům a provozování služeb“… Z našeho pohledu je kuchyňská linka v kancelářských prostorech, v našem případě v lékařské ordinaci něco, co není nutné pro využití daného prostoru (či stavby), není to nutné pro kolaudaci dané stavby, a tedy není to nutně součást stavby (resp. technické zhodnocení stavby) i když je to se stavbou pevně spojeno a na ní napojeno (rozvody). Je pro nás klíčové, zda celou investici posoudíme jako technické zhodnocení nebo zda jako samostatné majetky ve 2. odpisové skupině a nebo zda vybavení ordinací bude ve 2.odpisové skupině a kuchyňská linka/linky jako technické zhodnocení.  
Vydáno: 02. 01. 2023
Jsme s.r.o. V roce 2014 jsme pořídili FVE a uhradili příspěvek na likvidaci solárních panelů - zálohu nějaké a.s. REMA PV Systém. Částku cca Kč 20.000,- mám stále na účtu 314. Kdy, na základě čeho a jak to mohu dostat do nákladů? (popř. na jaký účet).
Vydáno: 07. 12. 2022
Dodavatel tepelné energie se smluvně dohodne s investorem na vybudování horkovodní přípojky k bytovému domu investora ("vybudování vlastním jménem a na náklady investora"). Přípojku vybuduje dodavatel tepelné energie. Z dohody plyne, že přípojka bude ve vlastnictví dodavatele tepelné energie a investor poskytne na vybudování přípojky příspěvek ve výši odsouhlaseného rozpočtu na vybudování přípojky. Jak proúčtovat tento příspěvek u dodavatele tepelné energie? Domníváme se, že mohou připadat v úvahu 3 varianty: 1. Příspěvek bude snižovat pořizovací cenu přípojky (stavba nezapisovaná v katastru), takže pořizovací cena bude 0. 2. Přípojka se zařadí do majetku a bude se odpisovat, příspěvek se proúčtuje jako ostatní provozní výnos. 3. Přípojka se zařadí do majetku a bude se odpisovat, příspěvek se proúčtuje jako ostatní provozní výnos, ale bude se časově rozlišovat po dobu odpisů přípojky. Z pohledu DPH se domníváme, že se jedná o finanční příspěvek. Nedochází k žádnému zdanitelnému plnění.
Vydáno: 27. 10. 2022
  • Článek
V příspěvku se zaměříme na řešení daňového odpisování v případě nájmu nemovité věci, kterou fyzická osoba získala jednak darováním a jednak zděděním.
Vydáno: 20. 10. 2022
  • Článek
Bez ohledu na ekonomický růst či recesi je získávání nových kvalitních a loajálních zaměstnanců pro zaměstnavatele zpravidla spojeno s velkými obtížemi. Do „boje“ je tedy nutné zapojit všechny možné i nemožné nástroje. Kromě dobrých mzdových podmínek je nutné přicházet i s další škálou nepeněžních benefitů. A právě jedním z takových (zaměstnanci velmi oceňovaných) benefitů je i poskytnutí automobilu zaměstnancům pro služební i soukromé účely. Cílem následujícího příspěvku je poukázat na novinky v této oblasti z nich vyplývající výhody na straně zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Vydáno: 14. 09. 2022
  • Článek
Zákonem č. 609/2020 Sb. byla v zákonu o daních z příjmů opětovně zavedena možnost uplatnění takzvaných mimořádných odpisů, a to pro hmotný majetek zařazený v první a druhé odpisové skupině, pokud byl tento hmotný majetek pořízen v období od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2021. V článku si rozebereme možnost uplatnění mimořádných odpisů v roce 2022.
Vydáno: 14. 09. 2022
  • Článek
Po nějaké době jsem zaměřil svou pozornost na svou oblíbenou oblast nemovitých věcí v daních. Kromě turbulentní doby covidu a aktuálního významného vlivu inflace na tuto oblast jsem však zaznamenal celkem zajímavé posuny ve výkladech zákona o daních z příjmů k problematice technického zhodnocení provedeného nájemcem na nemovité věci, konkrétně nemovité kulturní památce. A právě seznámení se s těmito výklady ve světle závěrů souvisejících jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců bych vás rád seznámil.
Vydáno: 07. 09. 2022
Nájemce, který má v pronájmu rodinný dům pro své podnikání a sídlo, provádí se souhlasem pronajímatele (vlastníka rodinného domu) technické zhodnocení ve výši 20 mil. Kč, z toho 19,5 mil. Kč jsou stavební zásahy (rekonstrukce) tohoto majetku a 500 tis. Kč je nákup vybavení v podobě nákupu sporáku, digestoře, sedací soupravy, televize jejichž pořizovací cena je různá, některé překračuje hranici 80 tis. Kč, některé ne. Jak toto vybavení domu zařadit do dlouhodobého majetku a následně ho odpisovat nájemcem? Můžu toto vybavení jako soubor sečíst a odpisovat dohromady? Nebo můžu zařadit každý majetek zvlášť a odpisovat ho samostatně? Volně stojící sporák musí být součástí pořizovací ceny stavby nebo můžu odpisovat samostatně - to stejné digestoř, lednice, myčka, chladnička?
Vydáno: 08. 08. 2022
  • Článek
Prodloužení zkušební doby připadá v úvahu jen ze zákona, nelze tak učinit dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Dle ustanovení § 35 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, platí, že zkušební doba se prodlužuje „o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené“.
Vydáno: 19. 07. 2022
  • Článek
Nepodnikatel vlastní dvě nemovitosti. Jednu v roce 2010 koupil a druhou v roce 2010 získal v dědictví. Od roku 2013 obě nemovitosti pronajímá a příjmy daní v § 9 ZDP . Od roku 2013 uplatňoval paušální výdaje ve výši 30 %. Nyní v roce 2022 by chtěl uplatňovat skutečné výdaje a obě nemovitosti začít odpisovat. Odpisy stanoví v 1. roce odpisování. Vstupní cena u nemovitosti nabyté úplatně bude pořizovací cena [§ 29 odst. 1 písm. a ZDP ]. Vstupní cena u nemovitosti nabyté bezúplatně bude reprodukční cena stanovená k 1. 1. 2013 k zahájení nájmu [§ 29 odst. 1 písm. e) , d) ZDP ]. Je naše úvaha správná?
Vydáno: 19. 07. 2022
  • Článek
Fyzická osoba může pronajímat nejen zakoupený nemovitý majetek, ale i nemovitý majetek, který získala zděděním nebo darem. Zaměříme se na otázku, jak v tomto případě bude postupováno při daňovém odpisování pronajímané nemovitosti (bytu).
Vydáno: 19. 07. 2022
Vláda dnes schválila návrh zákona Ministerstva financí, kterým se s účinností od 1. ledna 2023 zvýší roční limit pro povinnou registraci k DPH z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. Na dvojnásobek od příštího roku vzroste také podmínka limitu ročních příjmů pro vstup do režimu paušální daně. Návrh nyní zamíří do Parlamentu.
Vydáno: 22. 06. 2022
Poplatník má závislou činnost. V roce 2018 dostal darem nemovitost od prarodičů. V roce 2021 nemovitost opravoval, pronajímat nemovitost začal až v roce 2022. V roce 2021 má v § 9 ZDP pouze výdaje na opravu, a tudíž se dostal do ztráty. Kdybychom stanovovali vstupní cenu nemovitosti, tak bysme opravy dali jako součást vstupní ceny, ale nevíme jak je to v případě darované nemovitosti. Lze dát opravu rovnou do výdajů i když nemáme příjem? V roce 2022 bude pravděpodobně nemovitost technicky zhodnocovat. Jak bude postupovat v případě odepisování technického zhodnocení, když z darované nemovitosti nemůže uplatňovat odpisy?
Vydáno: 03. 06. 2022
Byt zakoupený v roce 2019 je pronajímán podle § 9 ZDP, ale do budoucna, asi za 8 let, v něm bude mít současný pronajímatel trvalé bydliště. Bude zde bydlet i se svou rodinou. Může nyní u bytu uplatňovat odpisy? Může začít byt odpisovat o rok později, co začal nájem?
Vydáno: 25. 04. 2022
S.r.o. má v pronájmu budovu, kterou se souhlasem vlastníka rekonstruovali a budou toto technické zhodnocení odepisovat. V budově je v přízemí provozována kovovýroba a v prvním patře jsou kanceláře tohoto s.r.o. Nejsme si jisti, zda zařadit do odpisové skupiny 5 nebo 6, nebo část do 5 a část do 6. Děkuji za odpověď.
Vydáno: 19. 04. 2022