Dokumenty - strana 70

  • Článek
V rámci nájemních vztahů běžně dochází k tomu, že nájemce hradí výdaje související s pronajatou věcí (typicky nemovitostí). V praxi může docházet k celé řadě situací, např. může být investicí nájemce do pronajaté nemovitosti hrazeno nájemné. Obvykle jsou však výdaje hrazeny nájemcem vedle nájemného, a proto bude v tomto dokončení seriálu, zaměřeného na nájemní vztahy, věnována pozornost právě této situaci.
Vydáno: 23. 02. 2011
  • Článek
Na otázku v titulku „Co je v zákonech nového?“ můžeme uvést lakonickou odpověď, že všechny novinky jsou již známé, neboť jsou účinné od 1. ledna 2011. Ve Sbírce zákonů není k dispozici žádná účetní či daňová novela. V úvodu vědomě porušíme nepsanou dohodu, že informujeme pouze o schválených novinkách, a nahlédneme do úpravy projednávané novely zákona o DPH. V další části se zaměříme na náměty, které jsou nanejvýš aktuální a důležité pro zpracování daňových přiznání za rok 2010. Text doplňujeme poznámkou k aktuálnímu novému zdanění solární energie. V dalším textu se proto věnujeme novinkám publikovaných Ministerstvem financí, a na závěr uvádíme několik tipů pro daňová přiznání roku 2010 navazujících na informace Ministerstva financí k daňovým kontrolám.
Vydáno: 23. 02. 2011
  • Článek
Pokud fyzické osobě s příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (dále jen „podnikání“) nevyhovují tzv. paušální výdaje stanovené pevně procentem z příjmů, musí své skutečné výdaje pro účely daně z příjmů náležitě prokázat. K tomu lze využít buď účetnictví, které je ale příliš pracné, nebo tzv. daňovou evidenci (dále jen „DE“) ve smyslu § 7b zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Hlavním posláním DE přitom je řádné vyčíslení základu daně z příjmů, resp. dílčího základu daně z příjmů z podnikání za zdaňovací období a návazně také vyměřovacích základů pro účely pojistného na sociální a zdravotní pojištění za rozhodné období. Přitom jak zdaňovacím obdobím, tak i rozhodným obdobím je u fyzických osob vždy kalendářní rok, za který je tak nutno „vše podtrhnout a sečíst“, resp. uzavřít DE a zjistit tak hledaný základ daně z příjmů a pojistný vyměřovací základ. V tomto příspěvku se podíváme, jak je přitom vhodné postupovat, abychom na něco nezapomněli a jak si poradit s častými problémovějšími záležitostmi.
Vydáno: 23. 02. 2011
  • Článek
S obdobím postupujících prací na účetních závěrkách mnohé účetní jednotky s hrůzou zjistily, že podléhají povinnosti kalkulace odložené daně. Cílem následujícího textu je nastínit, jakých účetních jednotek se povinné účtování o odložené dani týká, jakým způsobem při její kalkulaci postupovat a jaký má dopad na výši výsledku hospodaření určeného k rozdělení.
Vydáno: 23. 02. 2011
  • Článek
V listopadu 2009 byla vydána novelizace IAS 24 Zveřejnění spřízněných stran (Related Party Disclosures), která nabývá plné účinnosti 1. ledna 2011. Novelizace přináší tři zásadní změny standardu, kterým se budeme v následujícím příspěvku věnovat.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
Ať už se českému podnikatelskému subjektu působícímu v České republice daří nebo ne, může být pro něj výhodné zkusit štěstí v zahraničí. Kromě ekonomických a právních problémů s tím spojených bude ale muset řešit také otázku zdanění těchto příjmů. A právě hlavně s tímto úkolem by měl pomoci předkládaný příspěvek. Naprostá většina států, kde lze reálně uvažovat o působení českých podnikatelů, patří mezi cca 80 tzv. smluvních států, s nimiž má Česká republika uzavřenu účinnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění (dále také jen „Smlouva“). Proto si vcelku klidně můžeme dále omezit zahraničí pouze na tyto tzv. smluvní státy.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
V tomto pokračování seriálu věnovanému nájmu a podnájmu, jehož předchozí díly jsme uveřejnili v časopisu Účetnictví v praxi č. 9/2010 na s. 18 a č. 10/2010 na s. 31, je upozorněno na aktuální problém vyplňování formuláře DPH u pronajímatelů již za prvé zdaňovací období roku 2011 (leden, prvé čtvrtletí), ačkoli novela zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), nabývá účinnosti až 1. 4. 2011. Zároveň je upozorněno na některé novinky, které v oblasti DPH přináší novela ZDPH účinná od 1. 4. 2011.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
VRATNÉ OBALY Dagmar Masná Tuzemský plátce DPH XY nakupuje zboží spolu s vratnými obaly od osob registrovaných k dani v jiném členském státě. Vratné obaly nepodléhají DPH, a tudíž...
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
Vyhláška č. 500/2002 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „VPU“), je novelizována vyhláškou č. 419/2010 Sb. Nová ustanovení vyhlášky se poprvé použijí v účetním období, které započalo v roce 2011 nebo později, účetní závěrka za účetní období započaté před účinností této vyhlášky se sestaví podle dosavadních právních předpisů, pokud z přechodných ustanovení nevyplývá jinak.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
SOUDNÍ POPLATEK A JEHO ÚČTOVÁNÍ Ing. Jiří Vychopeň Společnost s r. o. zažalovala dlužníka u soudu. Na jaký účet se zaúčtuje „soudní poplatek za žalobu“? Je tento náklad daňově...
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
S účinností od 1. 4. 2011 jsou v rámci připravované novely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, (dále jen „ZDPH“), navrhovány významné změny v oblasti DPH, se kterými by se plátci měli v dostatečném předstihu seznámit. Novela ZDPH byla schválena v prosinci Poslaneckou sněmovnou a byla předložena Senátu k projednání. Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se zejména na změny, které se týkají pravidel při uplatnění nároku na odpočet daně zejména výše nároku na odpočet daně, a vyhodnocení období, za které je plátce daně oprávněn nárok na odpočet daně, uplatnit nejdříve. Vzhledem k tomu, že nová pravidla budou platit v průběhu roku, tj. až od 1. 4. 2011, budou plátci daně v roce 2011 v situaci, kdy v daňových přiznáních za zdaňovací období leden až březen 2011 budou uplatňovat a prokazovat nárok na odpočet daně podle současně platných pravidel a s účinností od 1. 4. 2011 budou povinni respektovat přísnější pravidla upravená novelizovaným zněním ZDPH.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
Taky máte takové novoroční předsevzetí, že letos sestavíte účetní závěrku roku 2010 a vypočítáte daňovou povinnost úplně bez chyb a na první pokus do desátého ledna 2011? To beze zbytku zvládne jen ten, kdo umí dojet na konec kruhového objezdu. Dotyčný by jistě uměl i sestavit základ daně za rok 2010 už v listopadu 2010. Takové schopnosti ale my, běžní účetní a ekonomové, nemáme, nezbývá tedy, než se na „dobu daňovou“ řádně připravit. Novoroční předsevzetí pak nemusí být utopií.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
V sérii článků o metodickém řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se dnes zaměříme na časové rozlišování aktiv a pasiv. Uvedeme si, jaké jsou závazné postupy stanovené právními předpisy platnými v ČR, a jaké jsou možné postupy stanovené vnitřním předpisem.
Vydáno: 26. 01. 2011
  • Článek
V seriálu zaměřeném na příklady a případové studie pro aplikaci IFRS v praxi pokračujeme tématem leasingy. V minulých číslech časopisu byla obsažena problematika dlouhodobého hmotného majetku podle IAS 16 Pozemky, budovy a zařízení, IAS 40 Investice do nemovitostí a IFRS 5 Dlouhodobá aktiva držená k prodeji a ukončené činnosti. Původně měl náš seriál v tomto čísle již pokračovat oblastí výnosů podle IFRS; v létě tohoto roku však oddělení vzdělávání IASB dokončilo a publikovalo na internetových stránkách www.ifrs.org studijní materiál týkající se leasingů1. Tato oblast tematicky lépe zapadá do našeho seriálu, proto bude nyní několik příspěvků věnováno právě leasingům.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Třebaže se zdá, že stávající tržní prostředí již nabízí více než vše potřebné a chtěné, takže pro nějaké další podnikatele zde již není místo, stále přicházejí noví dobrodruzi pokoušející se vlastním přičiněním uplatnit ve světě byznysu. Zpravidla dotyčná osoba přesně ví v čem podnikat, co se vyučila, naučila nebo v čem chce zkusit štěstí díky zaměstnání povolaných odborníků. Pak je ale na pořadu dne otázka, jakou formou podnikat, kde se nabízí celá řada možností, jejichž hlavní pro a proti si v první části stručně shrneme. Obvykle přitom vyhraje ta nejjednodušší forma samostatného podnikání fyzické osoby, alespoň v počáteční fázi. Z důvodu omezení podnikatelských rizik je hned druhá v pořadí forma společnosti s ručením omezeným. Proto se dále podrobněji zaměříme na přípravu a rozjezd obou těchto hlavních forem podnikatelské činnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
V minulém dílu uveřejněném v č. 12/2010 časopisu Účetnictví v praxi na s. 16 jsme se zabývali nedobytnými pohledávkami ve vztahu k tvorbě zákonných opravných položek. Naše setkání s nedobytnými či jinak problematickými pohledávkami bude pokračovat tímto druhým dílem, kde si přiblížíme neméně ošidné ošetření pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení a odpis pohledávek z účetního i daňového pohledu. Zejména při daňově účinném odpisu pohledávek uplatníme znalosti nabyté v prvním dílu.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Rozbor podnikání v rámci malých společností, který jsme přinesli v č. 10/2010 na s. 4 a v č. 11/2010 na s. 17 časopisu Účetnictví v praxi, mohl být „inspirativní“ v tom smyslu, že podnikající fyzická osoba bude o založení s. r. o. nebo jiné právnické osoby přemýšlet a zvažovat, zdali podnikání v rámci právnické osoby není pro ni výhodnější. Pokud se přikloní k podnikání v rámci malé společnosti, musí se nutně zamyslet i nad tím, jak převést podnikatelskou činnost fyzické osoby do již vzniklé nebo teprve vznikající společnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZU“), je novelizován zákonem č. 410/2010 Sb . s účinností od 1. ledna 2011. Z přechodných ustanovení vyplývá odlišná úprava pro použití některých ustanovení novely. V následujícím příspěvku si jednotlivé změny podrobně rozebereme.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje popis změn, ke kterým dochází od 1. 1. 2011 oproti roku 2010 v oblasti mezd a platů, jejich zdanění a odvodů, pracovního práva, důchodů, sociálních dávek a souvisejících oblastí. Nejedná se o vyčerpávající seznam všech změn dotýkajících se této oblasti, ale spíše o výběr těch důležitějších změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Tento příspěvek upozorňuje na hlavní změny v daních a účetnictví pro rok 2011 v podobě známé na konci roku 2010, tedy např. na odložení účinnosti novely DPH na 1. 4. 2011, na novelu daňového řádu a některých dalších daňových předpisů od 1. 2. resp. 1. 3. 2011, na nový tiskopis přiznání k DPH (již pro prvé období roku 2011) a další změny.
Vydáno: 05. 01. 2011