Paušální výdaje - strana 7

Poplatník je zaměstnán a z titulu zaměstnání uplatnuje slevu na své 2 děti. Současně i podniká v oboru zemědělství. Bylo by pro něj v letošním roce výhodnější uplatnit si výdaje z této činnosti procentem z příjmů? Mohl by si pak uplatnit slevu na své děti?
Vydáno: 24. 01. 2022
  • Článek
Způsob zdanění provozu automobilu ve smyslu uplatnění výdajů jako daňově uznatelných je předmětem rozhodování téměř všech podnikatelů, ať už osob samostatně výdělečně činných, či obchodních společností. Je nutné brát v úvahu počet provozovaných automobilů, způsob jejich použití, ale i mnoho dalších aspektů. Hlavním cílem by však měla být daňová optimalizace a pokud možno co největší úspora administrativních nákladů, které v určitých případech mohou být rozhodujícím faktorem pro podnikatele, jenž se rozhoduje o způsobu uplatnění nákladů týkajících se provozu automobilu.
Vydáno: 17. 01. 2022
Podnikatel FO chce v roce 2021 uplatnit výdaje paušálem. To znamená, že musí za rok 2020 podat dodatečné DPFO a dodanit pohledávky (zásoby nemá). V roce 2020 ale měl spolupracující osobu. Musí podat dodatečné DPFO podnikatel i spolupracující osoba anebo se úprava zvyšující výsledek hospodaření (dodanění pohledávek) nepovažuje za příjem, a tím pádem se nerozděluje na spolupracující osobu, takže dodatečné DPFO bude podávat jen podnikatel?
Vydáno: 22. 12. 2021
  • Článek
Paušálními výdaji jsou výdaje, které jsou určitým způsobem (buď procentem, nebo pevnou částkou) stanoveny ZDP bez ohledu na to, jak vysoké jsou výdaje skutečné. O pevnou částku se jedná v případě paušálního výdaje na dopravu, který však není předmětem tohoto článku. Poplatník se pak může rozhodnout, zda při stanovení základu daně uplatní výdaje skutečné nebo paušální. Výhodou výdajů paušálních je především jejich administrativní nenáročnost.
Vydáno: 13. 12. 2021
  • Článek
Vzdělávání zaměstnanců je nedílnou součástí pracovněprávních vztahů a vytváření pracovních a sociálních podmínek ze strany zaměstnavatele. Cílem tohoto příspěvku je vysvětlit daňové souvislosti této oblasti, a to jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany zaměstnavatelů.
Vydáno: 29. 10. 2021
  • Článek
Paušálními výdaji jsou výdaje, které jsou určitým způsobem (buď procentem nebo pevnou částkou) stanoveny ZDP bez ohledu na to, jak vysoké jsou výdaje skutečné. O pevnou částku se jedná v případě paušálního výdaje na dopravu, který však není předmětem tohoto článku. Poplatník se pak může rozhodnout, zda při stanovení základu daně uplatní výdaje skutečné nebo paušální. Výhodou výdajů paušálních je především jejich administrativní nenáročnost.
Vydáno: 29. 10. 2021
  • Článek
V článku si ukážeme daňové řešení v případě přerušení nebo ukončení nájmu a při změně způsobu uplatnění daňových výdajů v rámci nájmu. Budeme se při tom zabývat nájmem nemovitého majetku poplatníka daně z příjmů fyzických osob, jehož příjmy jsou zdaňovány dle § 9 ZDP (majetek nezařazený do obchodního majetku), přičemž se nebudeme zabývat situací, kdy pronajímatel (vlastník) dobrovolně vede účetnictví v souvislosti s nájmem.
Vydáno: 27. 10. 2021
  • Článek
Vlastníte nebo těžíte kryptoměny? Nebo s nimi obchodujete? Pak byste neměli zapomínat na to, že i tyto činnosti podléhají zdanění. Koncem roku 2020 jsme byli svědky masivního zhodnocení bitcoinu a dalších kryptoměn, což s sebou samozřejmě přineslo i otázku daňových povinností souvisejících s dosahováním zisků ze spekulací na tyto komodity. I přesto, že virtuální měny jako takové již nejsou v podmínkách roku 2021 považovány za něco exotického, stále je svět kryptoměn vnímán jako fenomén, který se nejen v oblasti daní doposud v zásadě nedočkal své bližší právní úpravy. Absence speciální legislativy s sebou navzdory faktu, že samotný bitcoin funguje prakticky již od roku 2009, přináší nejen pro investory řadu otázek týkajících se tématiky zdaňování zisků z obchodování s kryptoměnami či z jejich těžby.
Vydáno: 27. 10. 2021
Prosím o Váš názor ohledně uplatnění výdajů podle § 7 ZDP u poradenské činnosti, která je zapsána v živnostenském listu jako Živnost volná obor č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Mohu u této živnost uplatnění výdaje ve výši 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání? Jedná se o poradenskou činnosti v oblasti veřejných zakázek oblast metodiky a rozpočetnictví.
Vydáno: 25. 10. 2021
  • Článek
V článku se budeme zabývat otázkami souvisejícími s uplatněním paušálních výdajů ve vazbě na obchodní majetek. Ukážeme si, jak postupovat v případě prodeje hmotného majetku při uplatnění paušálních výdajů podnikatelem a jaké je řešení paušálních výdajů v případě pronájmu hmotného majetku.
Vydáno: 22. 10. 2021
Je možné uplatňovat v daňovém přiznání příjmy z podnikání FO paušálem a zároveň příjmy z pronájmu (jde o pronájem bytu nevloženého do obchodního majetku) dle skutečných výdajů? Do skutečných výdajů pak lze zahrnout i paušální výdaj na auto (zařizování věcí spojených s pronájmem), a auto tedy není předmětem silniční daně? 
Vydáno: 01. 10. 2021
OSVČ uplatňovala do roku 2020 paušální výdaje, k 31. 12. 2020 žádné pohledávky ani závazky, pouze zůstatek zásob v pořizovací ceně 100 000 Kč. Od roku 2021 přechod na skutečné výdaje - daňová evidence. V roce 2021 OSVČ prodala zásoby z roku 2020 v pořizovací ceně 100 000 Kč, prodejní cena 120 000 Kč. Jakému zdanění podléhá prodej zásob pořízených v době uplatňování paušálních výdajů?
Vydáno: 20. 09. 2021
  • Článek
V této části našeho seriálu se zabýváme vedením daňové evidence privátního lékaře. Každý zápis musí být podložen účetním dokladem dokumentujícím provedenou platbu. Tyto účetní doklady, stejně tak jako zápisy v daňové evidenci, je třeba archivovat. Daňová evidence slouží k výpočtům daně z příjmů fyzické osoby z nezávislé činnosti. Je třeba uzavřít účetní období (tj. kalendářní nebo hospodářský rok), provést závěrkové operace a vypočítat základ daně. Hlavním účelem daňové evidence je správný výpočet daně z příjmů fyzických osob a také možnost kontroly povinné archivace i po určité době.
Vydáno: 17. 09. 2021
  • Článek
Zákon č. 540/2020 Sb. , který novelizoval zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „zákon o daních z příjmů “), zavedl nový institut poplatníka v paušálním režimu, jehož daň se při splnění stanovených podmínek bude rovnat paušální dani. Tento zákon byl zveřejněn ve Sbírce zákonů teprve 18. 12. 2020 a nabyl účinnosti 1. 1. 2021. Poplatníci tak měli velmi krátkou lhůtu na zvážení této nové možnosti, která významně snižuje jejich administrativní povinnosti. V případě dodržení zákonných podmínek pro vstup do paušálního režimu a zároveň pro daň rovnající se paušální dani jim odpadne povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a také přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení („ČSSZ“) a zdravotní pojišťovně. Podle zveřejněných informací Finanční správy do paušálního režimu i přes velmi krátkou lhůtu aktivně vstoupilo okolo 70 000 poplatníků (osob samostatně výdělečně činných, dále „OSVČ“). Cílem tohoto článku je upozornit na konkrétní chyby a nedorozumění, se kterými se v praxi setkáváme.
Vydáno: 10. 09. 2021
  • Článek
Nová společnost s r. o. dostala fakturu přijatou s textem „Využití sídla společnosti na 24 měsíců“, v částce 7 500 Kč. Jak prosím novou společnost s r. o. zaúčtuje?
Vydáno: 23. 08. 2021
  • Článek
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, v roce 2004 vložil budovu do podnikání. Tu v létě pronajímá a odvádí nájemné s nulovou sazbou DPH. Jinak si uplatňuje odpisy, vodu, elektřinu a praní prádla pro hosty, DPH se neodečítá, není odpočet. Nyní chce budovu vyřadit z majetku. Budova má zůstatkovou cenu 774 000 Kč. Jak to bude s DPH, odvede ji ze zůstatkové ceny nebo nic? Bude podnikatel nyní nájem evidovat v § 9 zákona o daních z příjmů plus odpisy a ostatní výdaje a opět bez DPH?
Vydáno: 23. 08. 2021
  • Článek
Pokračujeme v představování ukončených příspěvků řešených v rámci tzv. Koordinačních výborů (dále již jen „KooV“). Připomeňme, že KooV jsou uznávaná odborná jednání, zaměřená na daňové problémy předestřené daňovými poradci, k nimž se vyjadřují zástupci finanční správy – dnes se jedná vesměs o pracovníky Generálního finančního ředitelství (dále jen „GFŘ“).
Vydáno: 23. 08. 2021
Chovám myši za účelem prodeje jako krmení pro hady. Mám oprávnění zemědělského podnikatele na živošišnou výrobu i živnostenský list na chov zvířat. Myši usmrtím a zpracuji jako zavakuovanou potravinu a prodávám chovatelům hadů. Výdaje uplatňuji procentem z příjmů. Jaké procento paušálního výdaje je správné, 80 % nebo 60 %?
Vydáno: 01. 06. 2021
Je možné uplatnit výdaje i v nižší sazbě, než je uvedeno v § 7 odst. 7 u písmene b), tedy 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč? Je možné uplatnit např. výdaj jen ve výši 900 000 Kč nebo se uvedená procenta nedají změnit?
Vydáno: 10. 05. 2021
  • Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 11. 1. 2021, čj. 3 Afs 170/2019-27
Vydáno: 27. 04. 2021