Články - strana 338

  • Článek
Předkládáme vám otázky a nevyřešené problémy ve vztahu k účetní reformě z roku 2010, které byly předloženy MFČR. Otázky a problémy zpracovala „Pracovní skupina“1) k účetnictví ÚSC a jimi zřizovaných PO2)“ v září 2010. V první dekádě listopadu byly dotazy ze strany MFČR doplněny poznámkami a případně návrhy řešení. I když se v mnoha případech MFČR odvolává na budoucí znění standardů, je vhodné se seznámit s oblastmi, které nejsou dosud vyřešeny, např. i z důvodu postojů kontrolních orgánů nebo proto, abyste je neřešili třeba sami duplicitně. Odpovědi MFČR jsme doplnili komentářem.
  • Článek
Zákon č. 179/2010 Sb. - další novela zákona o veřejných zakázkách (III. díl) Mgr. Pavel Bláha Toto je poslední část příspěvku, který byl započat v časopise UNES - číslech...
Vydáno: 06. 01. 2011
  • Článek
Rok 2010 se stal přelomovým v oblasti účetnictví všech účetních jednotek územních rozpočtů, které v účtování příjmů a výdajů uplatňují třídění dle rozpočtové skladby. Jedná se o účetní jednotky územních samosprávných celků (dále jen „ÚSC“), dobrovolných svazků obcí (dále jen „DSO“) a Regionálních rad regionů soudržnosti (dále jen „RRRS“). Tyto účetní jednotky do konce roku 2009 v účetnictví upřednostňovaly způsob účtování na bázi příjmů a výdajů (výkaz zisku a ztráty sestavovaly pouze za podnikatelskou činnost), od roku 2010 přešly plně na akruální princip účtování o výnosech a nákladech i v rozpočtovém hospodaření.
Vydáno: 06. 01. 2011
  • Článek
Na konci roku 2010 bylo již tradičně novelizováno poměrně velké množství zákonů, které mají dopad na fungování neziskových subjektů a organizací. Novelizovány byly daňové předpisy, ale také předpisy účetní, předpisy týkající se sociálního a zdravotního pojištění a celá řada dalších. Hlavním společným jmenovatelem těchto změn byla úsporná opatření a snížení schodku veřejných rozpočtů. Těm hlavním změnám se budeme věnovat v následujícím příspěvku.
Vydáno: 06. 01. 2011
  • Článek
V seriálu zaměřeném na příklady a případové studie pro aplikaci IFRS v praxi pokračujeme tématem leasingy. V minulých číslech časopisu byla obsažena problematika dlouhodobého hmotného majetku podle IAS 16 Pozemky, budovy a zařízení, IAS 40 Investice do nemovitostí a IFRS 5 Dlouhodobá aktiva držená k prodeji a ukončené činnosti. Původně měl náš seriál v tomto čísle již pokračovat oblastí výnosů podle IFRS; v létě tohoto roku však oddělení vzdělávání IASB dokončilo a publikovalo na internetových stránkách www.ifrs.org studijní materiál týkající se leasingů1. Tato oblast tematicky lépe zapadá do našeho seriálu, proto bude nyní několik příspěvků věnováno právě leasingům.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Třebaže se zdá, že stávající tržní prostředí již nabízí více než vše potřebné a chtěné, takže pro nějaké další podnikatele zde již není místo, stále přicházejí noví dobrodruzi pokoušející se vlastním přičiněním uplatnit ve světě byznysu. Zpravidla dotyčná osoba přesně ví v čem podnikat, co se vyučila, naučila nebo v čem chce zkusit štěstí díky zaměstnání povolaných odborníků. Pak je ale na pořadu dne otázka, jakou formou podnikat, kde se nabízí celá řada možností, jejichž hlavní pro a proti si v první části stručně shrneme. Obvykle přitom vyhraje ta nejjednodušší forma samostatného podnikání fyzické osoby, alespoň v počáteční fázi. Z důvodu omezení podnikatelských rizik je hned druhá v pořadí forma společnosti s ručením omezeným. Proto se dále podrobněji zaměříme na přípravu a rozjezd obou těchto hlavních forem podnikatelské činnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
V minulém dílu uveřejněném v č. 12/2010 časopisu Účetnictví v praxi na s. 16 jsme se zabývali nedobytnými pohledávkami ve vztahu k tvorbě zákonných opravných položek. Naše setkání s nedobytnými či jinak problematickými pohledávkami bude pokračovat tímto druhým dílem, kde si přiblížíme neméně ošidné ošetření pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení a odpis pohledávek z účetního i daňového pohledu. Zejména při daňově účinném odpisu pohledávek uplatníme znalosti nabyté v prvním dílu.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Rozbor podnikání v rámci malých společností, který jsme přinesli v č. 10/2010 na s. 4 a v č. 11/2010 na s. 17 časopisu Účetnictví v praxi, mohl být „inspirativní“ v tom smyslu, že podnikající fyzická osoba bude o založení s. r. o. nebo jiné právnické osoby přemýšlet a zvažovat, zdali podnikání v rámci právnické osoby není pro ni výhodnější. Pokud se přikloní k podnikání v rámci malé společnosti, musí se nutně zamyslet i nad tím, jak převést podnikatelskou činnost fyzické osoby do již vzniklé nebo teprve vznikající společnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZU“), je novelizován zákonem č. 410/2010 Sb . s účinností od 1. ledna 2011. Z přechodných ustanovení vyplývá odlišná úprava pro použití některých ustanovení novely. V následujícím příspěvku si jednotlivé změny podrobně rozebereme.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Tento příspěvek obsahuje popis změn, ke kterým dochází od 1. 1. 2011 oproti roku 2010 v oblasti mezd a platů, jejich zdanění a odvodů, pracovního práva, důchodů, sociálních dávek a souvisejících oblastí. Nejedná se o vyčerpávající seznam všech změn dotýkajících se této oblasti, ale spíše o výběr těch důležitějších změn, které by mohly mít dopad i na práci finančních účetních či by finanční účetní mohly z nějakého důvodu zajímat.
Vydáno: 05. 01. 2011
  • Článek
Tento příspěvek upozorňuje na hlavní změny v daních a účetnictví pro rok 2011 v podobě známé na konci roku 2010, tedy např. na odložení účinnosti novely DPH na 1. 4. 2011, na novelu daňového řádu a některých dalších daňových předpisů od 1. 2. resp. 1. 3. 2011, na nový tiskopis přiznání k DPH (již pro prvé období roku 2011) a další změny.
Vydáno: 05. 01. 2011