Ing. Ivan Macháček - strana 13

  • Článek
V minulém čísle (Účetnictví v praxi č. 9/2016, s. 29) jsme rozebrali dvě formy rodinného podnikání - podnikání jednoho nebo obou manželů s využitím majetku zahrnutého ve společném jmění manželů a dále podnikání v rámci rodinného závodu. V tomto čísle se zaměříme na vymezení a daňové řešení podnikání v rámci tiché společnosti.
Vydáno: 27. 09. 2016
  • Článek
S účinností od 1.1.2015 je zákonem č. 267/2014 Sb. , kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „zákon č. 267/2014 Sb. “), stanovena v ustanovení § 38v zákona České národní rady č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP“ nebo „zákon o daních z příjmů“) povinnost oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob. Tato povinnost se vztahuje na všechny příjmy osvobozené od daně z příjmů fyzických osob, tj. jak na příjmy osvobozené podle ustanovení § 4 a 4a , tak také podle § 6 a 10 ZDP a platí pro příjmy přijaté od 1.1.2015.
Vydáno: 21. 09. 2016
  • Článek
V dokončení výkladu z DHK č. 16/2016 se zaměříme nejdříve na opční akciový program. Podstatou opčního akciového programu je, že společnost nabízí zaměstnanci právo v budoucnosti odkoupit daný počet akcií společnosti za předem danou cenu (obvykle cenu platnou ke dni udělení opce). V případě růstu kursu akcií zaměstnanec při realizaci opce vydělá, naopak při budoucím poklesu kursu akcií zaměstnanec nic neriskuje, protože opci nemusí využít.
Vydáno: 01. 09. 2016
  • Článek
Benefity zaměřené na využití volného času zaměstnance Ing. Ivan Macháček V článku si uvedeme daňové řešení u zaměstnance a zaměstnavatele tzv. volnočasových benefitů, které jsou zaměřeny na aktivní využití...
Vydáno: 01. 09. 2016
  • Článek
Zrušení § 4 odst. 3 ZDP – pozitivní skutečnost pro výdělečně činné důchodce Ing. Ivan Macháček V časopisu Účetnictví v praxi č. 7-8/2016 (s. 50–54) jsme se zabývali v...
Vydáno: 31. 08. 2016
  • Článek
Možnosti rodinného podnikání a daň z příjmů Ing. Ivan Macháček V rámci podnikání fyzických osob dochází velmi často k tomu, že tyto osoby nepodnikají samy, ale zapojují ke svému...
Vydáno: 31. 08. 2016
  • Článek
Mezi zaměstnanecké benefity zahrnujeme i výhody poskytované zaměstnavatelem, které umožňuje zákoník práce a které souvisejí s pracovním poměrem, jako například nadstandardní délka dovolené, vyšší výše odstupného při rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem, volno pro zařizování soukromých potřeb zaměstnance, zavedení pružného rozvržení pracovní doby, zavedení konta pracovní doby, příplatek k výši nemocenských dávek do výše běžné mzdy zaměstnance, poskytování nadlimitní výše stravného při tuzemských pracovních cestách a nadlimitní výše stravného a kapesného při zahraničních pracovních cestách atd. V tomto a příštím čísle DHK se u daňového řešení benefitů zaměříme na tři druhy zaměstnaneckých výhod, které souvisejí s pracovním poměrem, a to prohlubování a zvyšování kvalifikace zaměstnanců a v DHK č. 17/2016 na opční akciové programy a poskytování zaměstnaneckých akcií.
Vydáno: 17. 08. 2016
  • Článek
Podnikání důchodců Ing. Ivan Macháček Řada důchodců současně s pobíraným starobním důchodem dosahuje dalších příjmů z výdělečné činnosti. Může jít jednak o příjmy dosahované v rámci pracovněprávního vztahu, dále...
Vydáno: 30. 06. 2016
  • Článek
Dědictví, odkaz, darování pro případ smrti a daň z příjmů Ing. Ivan Macháček V příspěvku si uvedeme rozlišení mezi dědickým právem a darováním pro případ smrti dle jednotlivých ustanovení...
Vydáno: 30. 06. 2016
  • Článek
K oblíbeným benefitům v současné době patří tzv. volnočasové benefity, které jsou zaměřeny na aktivní využití mimopracovního času zaměstnance. Jde především o příspěvky zaměstnavatele na kulturní a sportovní vyžití zaměstnance a na tuzemské a zahraniční rekreace. Daňové řešení této oblasti zaměstnaneckých benefitů je u zaměstnance i u zaměstnavatele odlišné podle toho, zda jde o nepeněžní nebo peněžní formu příspěvku zaměstnavatele.
Vydáno: 15. 06. 2016
  • Článek
V několika následujících číslech Daňové a hospodářské kartotéky si připomeneme daňové řešení některých zaměstnaneckých benefitů, tedy různých peněžních nebo nepeněžních plnění poskytovaných zaměstnancům jejich zaměstnavatelem nad rámec sjednané mzdy. Jde například o důchodové benefity, benefity směřující ke vzdělání zaměstnance, benefity poskytované na pracovišti atd. Jde o výraznou motivaci zaměstnanců, přičemž mnohdy jsou tato mimomzdová plnění zaměstnavatele zaměřena i k posílení rovnováhy pracovního a soukromého života zaměstnance. Za tím účelem se klade důraz i na tzv. volnočasové aktivity. Přitom většina benefitů je uplatňována plošně pro všechny zaměstnance, ovšem některé benefity mohou být určeny pouze pro nejvýkonnější nebo klíčové zaměstnance.
Vydáno: 01. 06. 2016
  • Článek
Daňové řešení porušení podmínek životního pojištění Ing. Ivan Macháček V příspěvku si na příkladech rozebereme daňové řešení porušení zákonných podmínek pro uplatnění daňových úlev v případě soukromého životního pojištění,...
Vydáno: 26. 05. 2016
  • Článek
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr v roce 2016 Ing. Ivan Macháček V článku si ukážeme řešení dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti z pohledu...
Vydáno: 28. 04. 2016
  • Článek
V příspěvku si ukážeme daňové řešení přerušení podnikání (nájmu) v případě, že znovuobnovení podnikání (nájmu) uskuteční poplatník daně z příjmů fyzických osob do termínu pro podání daňového přiznání anebo až po termínu pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém došlo k přerušení této činnosti.
Vydáno: 27. 04. 2016
  • Článek
Zákonem č. 376/2015 Sb. dochází k ukončení důchodového spoření, zavedeného zákonem č. 426/2011 Sb. a zároveň ke zrušení zákona o důchodovém spoření s účinností od 1. ledna 2018 a zákona o pojistném na důchodové spoření s účinností od 1. ledna 2016. Důchodové spoření (II. pilíř důchodové reformy) spočívalo v tom, že penzijní společnosti shromažďovaly peněžní prostředky od účastníků formou placení pojistného na důchodové spoření, které činilo 5% z vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
V příspěvku si ukážeme výhodnost uplatnění průměrných cen pohonných hmot stanovených ve vyhlášce MPSV č. 385/2015 Sb. pro kalendářní rok 2016 v případech použití silničního motorového vozidla k pracovní cestě, ve kterých poplatník daně z příjmů fyzických osob (podnikatel, zaměstnanec) může uplatnit náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty.
Vydáno: 06. 04. 2016
  • Článek
Od základu daně z příjmů fyzických osob lze uplatnit dva druhy odpočtů. Jednak jde o uplatnění tzv. nezdanitelných částí základu daně, vymezených v § 15 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a jednak jde o tzv. položky odčitatelné od základu daně, specifi kované v § 34 ZDP . Základní rozdíl mezi oběma druhy odpočtů od základu daně spočívá v tom, že zatímco nezdanitelné části základu daně dle ustanovení § 15 ZDP lze uplatnit pouze v tom zdaňovacím období, ve kterém vznikla zákonná možnost pro jejich uplatnění, tak položky odčitatelné od základu daně dle ustanovení § 34 ZDP lze uplatnit i v následujících zdaňovacích obdobích za podmínek specifi kovaných v § 34 ZDP . V příspěvku se blíže zaměříme na možnost využití odpočtu daňové ztráty u poplatníka daně z příjmů fyzických osob v zákonných podmínkách roku 2016.
Vydáno: 30. 03. 2016
  • Článek
Na příkladech si ukážeme splnění podmínek pro osvobození příjmů z úplatného převodu akcií v roce 2016 u fyzické osoby, která tyto akcie pořídila ze soukromých prostředků a nemá je zahrnuty v obchodním majetku. Jde o postupné testování podle § 4 odst. 1 písm. v) zákona o daních z příjmů a následně podle § 4 odst. 1 písm. w) . Pokud nejsou dodrženy podmínky pro osvobození příjmů z úplatného převodu akcií nezahrnutých v obchodním majetku, pak jsou tyto příjmy předmětem zdanění podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP .
Vydáno: 16. 03. 2016
  • Článek
Institutem spolupracujících osob se zabývá § 13 zákona o daních z příjmů , který doznal určitých změn s účinností od 1.1.2015, provedených zákonem č. 267/2014 Sb. V textu si rozebereme uplatnění spolupracujících osob v podmínkách roku 2016 se zdůrazněním optimalizačních důvodů, které vedou k využití spolupráce osob s poplatníkem.
Vydáno: 02. 03. 2016
  • Článek
V článku si uvedeme rozdílné daňové řešení uplatnění nájmu u operativního leasingu a úplaty u finančního leasingu z hlediska daňově uznatelných výdajů. Ukážeme si daňové řešení prodeje majetku, který je předmětem nájmu, a který je předmětem finančního leasingu. Pozornost věnujeme rovněž nemožnosti uplatnění paušálních výdajů na dopravu v případě vozidla pořízeného v rámci finančního leasingu, zatímco u vozidla v nájmu lze paušální výdaje na dopravu uplatnit.
Vydáno: 25. 02. 2016