Články - strana 319

  • Článek
V tomto čísle našeho seriálu, který je zaměřen na příklady a případové studie na aplikaci IFRS v praxi, dokončíme oblast vykazování výnosů. V č. 7/2011 časopisu Účetnictví v praxi na s. 29 a v č. 8/2011 časopisu Účetnictví v praxi na s. 34 jsme se zabývali otázkami vykazování výnosů z prodeje výrobků a zboží a vykazováním výnosů ze služeb, včetně dlouhodobých zakázek. Nyní pokračujeme problematikou úroků, autorských honorářů a dividend.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Chybovat je lidské, někdy velmi drahé. Proto mi dovolte na základě desetileté praxe uvést některá upozornění. Článek je určen nestátní neziskovým organizacím - občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, obecně prospěšným společnostem, církvím a církevním organizacím, zájmovým sdružením právnických osob, školským právnickým osobám, společenství vlastníků).
Vydáno: 23. 09. 2011
  • Článek
V návaznosti na rozbor vyhlášky č. 270/2010 Sb. o inventarizaci majetku a závazků (dále jen „vyhláška č. 270/2010 Sb. “) jsme Vám v minulém čísle časopisu předložili metodiku k zajištění inventarizace v souladu s vyhláškou. Nyní přinášíme vzory, které jsou využitelné především u měst a obcí - vzor směrnice k inventarizaci a vzor inventarizační zprávy. Vzory jsou na metodiku návazné. Vzor plánu inventur nebude popisován, obsahově odpovídá příkazům k inventarizaci, které obce běžně zpracovávají.
Vydáno: 23. 09. 2011
  • Článek
Zastupitelé a starostové obcí se od roku 2010 setkávají s novým pojmem v účetních výkazech, a to s výsledkem hospodaření (dále jen „VH“). Tento výsledek se však neshoduje s výší výsledku rozpočtového hospodaření, který byl jediným výsledkem hospodaření obcí hodnoceným do konce roku 2009. Článek se věnuje účetním operacím, které mají vliv na výsledky hospodaření na základě akruálního principu (VH dle výkazu zisku a ztráty) a jejich dopadu na výsledky hospodaření dle toku hotovosti. Cílem článku je pomoci účetním na obcích, aby uměli při předkládání účetních a finančních dat vedením obcí vysvětlit významné ukazatele pro hodnocení obecního hospodaření, mezi které VH určitě patří.
Vydáno: 23. 09. 2011
  • Článek
Ve zdravotním pojištění nastávají situace, ve kterých musí zaměstnavatel nebo zaměstnanec dokladovat určité (rozhodné) skutečnosti ve formě smlouvy, dohody, vystavení potvrzení nebo Čestného prohlášení zaměstnance apod. Pouze na základě těchto dokumentů může zaměstnavatel zabezpečit odvod pojistného v souladu se zákonem, proto je kontrolními orgány zdravotních pojišťoven jejich předložení vyžadováno.
Vydáno: 23. 09. 2011
  • Článek
Novela zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, v platném znění (dále jen „ZDPH“), provedená zákonem č. 47/2011 Sb. přinesla zcela novou úpravu pro uplatňování nároku na odpočet daně. Novela zákona nabyla účinnosti k 1. 4. 2011 a patřila bezesporu k těm rozsáhlejším a významnějším. Protože se tyto změny mohou do značné míry týkat i neziskových subjektů, chtěl bych se v tomto příspěvku zaměřit právě na tuto oblast.
Vydáno: 23. 09. 2011
  • Článek
Zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), obsahuje několik ustanovení, které se zabývají osvobozením příjmů z prodeje nemovitostí u poplatníků daně z příjmů fyzických osob.
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
Navazujeme na předchozí vydání časopisu Účetnictví, daně a právo v zemědělství a po výkladu kalkulací plných nákladů přinášíme výklad kalkulace variabilních nákladů.
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
Rezerva na pěstební činnost se týká majitelů lesů. Po vytěžení části lesa je potřebná jeho opětná obnova a následná ochrana. Tyto činnosti jsou značně finančně náročné, proto může poplatník vytvářet rezervu na pěstební činnost. Bude se přitom řídit zákonem č. 593/1992 Sb. , o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZR“). Takto vytvořená rezerva je podle § 24 odst. 2 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
I mistr tesař se někdy utne, všichni chybujeme, a tak nejsou žádnou výjimkou ani případy, kdy plátce DPH, resp. jeho odpovědný pracovník, zjistí - ať už sám nebo díky upozornění obchodního partnera - že na původní daňový doklad uvedl nesprávnou výši DPH. Ještě častější jsou všemožné změny cen již uskutečněných plnění ve formě reklamací nebo dodatečných cenových zvýhodnění či naopak navýšení úplat, anebo může dojít k odstoupení od smlouvy a vrácení předem přijaté zálohy apod. Také v těchto případech je na pořadu dne oprava DPH. A novela zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), od dubna 2011 přinesla také zcela nový typ oprav výše DPH u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení.
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
Zápočet mezi firmami Dotaz č. 807/11 František Louša Společnost s ručením omezeným vytvořila zápočet s jinou s. r. o následovně. Pohledávky 7 154 Kč, 12 880 Kč (vydané faktury)...
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
Daň z přidané hodnoty - reklamní soutěž Dotaz č. 614/11 Ing. Jiří Vychopeň Společnost s r. o., plátce DPH, provoz čerpací stanice PHM. Máme vyhlášenou soutěž o body, kdy...
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
I velmi malá firma se zpravidla neobejde bez skladování nakoupeného materiálu a zboží. V následujícím článku si přiblížíme skladování trochu z jiného úhlu. Nebudeme se zabývat účetní problematikou, kterou daňové subjekty využívají při skladování. Spíše si ukážeme jak lze optimalizovat v některých případech náklady na skladování zboží. Dále si připomeneme povinnost daňových subjektů provádět inventarizaci skladových zásob a jaké sankce nastat v případě nepředložení inventurních soupisů.
Vydáno: 09. 09. 2011
  • Článek
Daňovým subjektům poskytuje stát přímou finanční podporu mimo jiné i prostřednictvím slev na daních. V české legislativě jsou slevy na dani upraveny pouze: * v zákoně č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a * v zákoně č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů. Sleva na dani je částka, o kterou si může daňový subjekt snížit přímo vypočtenou daň. Tím se sleva na dani odlišuje od nezdanitelných a odčitatelných položek, o které se snižuje pouze základ daně. Obdobně jako je tomu u nezdanitelných a odčitatelných položek mohou být slevy na dani uplatňovány pouze v případě vzniku daňové povinnosti, přičemž uplatněním slevy na dani dochází ke snížení daňové povinnosti. Pokud slevy na dani za zdaňovací období roku 2011 převýší vypočtenou daň, lze je v tomto zdaňovacím období uplatnit jen do výše vypočtené daně, přičemž neuplatněná sleva nebo její část se do dalších zdaňovacích období nepřevádí.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
V České republice existují různé právní formy podnikání. Pro malého podnikatele jsou potenciálně přípustné právní formy v podobě individuální osoby samostatně výdělečně činné, účastníka sdružení bez právní subjektivity řídící se ustanoveními občanského zákoníku, společníka veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti nebo také společnosti s ručením omezeným. Výběr vhodné právní formy podnikání závisí na mnoha činitelích, které jsou pro konkrétního podnikatele důležité, např. jednoduchost založení, finanční náročnost, možnost účastnit se výběrových řízení, ručení za závazky atd. Pro každého podnikatele jsou důležité jiné faktory, jelikož každý člověk je individualitou s osobitými preferencemi a požadavky. Při výběru vhodné právní formy je nutno zvažovat také účetní a daňové aspekty, které provází každou z forem podnikání. V současné době se dá říci, že daňové zatížení podnikání se jeví jako stěžejní hledisko při výběru vhodné právní formy. V příspěvku bude zhodnocena právní forma fyzické osoby jako individuálního podnikatele podnikajícího na základě živnostenského oprávnění bez účasti další osoby a společnosti s ručením omezeným, která je založena jedním zakladatelem, což jsou dvě nejčastější formy podnikání v České republice. Daňovým zatížením se přitom rozumí daň z příjmů fyzických, případně právnických osob, a také odvody na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
Pomůcky – dostatečná spolehlivost JUDr. Ing. Ondřej Lichnovský Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 5. 2011, sp. zn. 8 Afs 69/2010. www.nssoud.cz K předpisům: - § 98 odst....
  • Článek
Následky konkludentního (ne)vyměření daně JUDr. Ing. Ondřej Lichnovský Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 25. 5. 2011, č. j. 2 Afs 84/2010-90. www.nssoud.cz K předpisům: - § 140 odst....
  • Článek
Dnem 4. května 2011 vstoupila v platnost nová Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (dále jen „smlouva s Čínou“). Citovaná smlouva byla publikována ve Sbírce předpisů České republiky - Mezinárodní smlouvy v částce 35/2011 pod č. 65/2011 Sb.m.s . Tato smlouva se začne provádět od 1. ledna 2012, a to podle prvního odstavce článku 27 - Vstup v platnost. Nová smlouva lépe odráží současné ekonomické i politické podmínky a potřeby v mezinárodní daňové oblasti. Její význam dále spočívá ve stále se rozvíjejících všestranných hospodářských vztazích mezi oběma zeměmi.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
Osvobození od daně při prodeji družstevních bytů JUDr. Ing. Ondřej Lichnovský Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 15. 4. 2011, sp. zn. 2 Afs 20/2011. www.nssoud.cz K předpisům: -...
  • Článek
Technické zhodnocení a jeho přeřazení Ing. Jiří Vychopeň Firma provedla v roce 2008 technické zhodnocení na již odepsaném automobilu (automobil A) za 100 000 Kč. Technické zhodnocení účetně a...
Vydáno: 01. 09. 2011